USA už nebudou dodávat zbraně kurdským milicím v Sýrii, tvrdí Turecko

Spojené státy už podle Turecka nebudou dodávat zbraně kurdským milicím YPG v Sýrii. Ankara uvedla, že se na tom telefonicky dohodli prezidenti Turecka a Spojených států Recep Tayyip Erdogan a Donald Trump. O výsledcích jejich rozhovoru později informoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Vedle situace v Sýrii státníci probrali i vzájemné vztahy, informovala agentura Reuters.

Kurdské milice YPG v Rakká
Zdroj: Reuters Autor: Goran Tomasevic

„Znovu jsme panu Trumpovi tlumočili své znepokojení nad tím, že Spojené státy dodávají zbraně kurdské milici YPG… Trump jednoznačně odpověděl, že vydal pokyn, aby dodávky zbraní YPG ustaly,“ uvedl Cavusoglu na tiskové konferenci v Ankaře. „Slib, že dodávky zbraní YPG ustanou, vítáme a doufáme, že k tomu dojde i fakticky,“ dodal.

Ankara považuje kurdské milice YPG za teroristy. Podezírá je z úzké spolupráce se Stranou kurdských pracujících (PKK), která již tři desetiletí vede boj proti Ankaře.

Telefonický hovor prezidentů se týkal i středeční schůzky Erdogana s jeho kolegy z Ruska a Íránu Vladimirem Putinem a Hasanem Rúháním v jihoruském městě Soči. Tématem summitu byla debata o mírovém řešení syrského konfliktu. Prezidenti se shodli, že se budou snažit zorganizovat kongres za účasti různých skupin syrské opozice. Cavusoglu na tiskové konferenci uvedl, že o tom, kdo se debaty zúčastní, by měly společně rozhodnout Rusko, Írán a Turecko.

Trump s Erdoganem hovořili i o nynějších vztazích mezi Ankarou a Washingtonem, které nejsou na dobré úrovni. Zdrojem napětí mezi oběma zeměmi je názorový nesoulad na řadu otázek, mimo jiné i to, že Washington nereaguje na žádost Ankary o vydání vlivného tureckého duchovního Fethullaha Gülena, kterého Turecko považuje za strůjce loňského neúspěšného pokusu o puč.

Trump telefonát s Erdoganem ještě před jeho uskutečněním ohlásil na sociální síti Twitter, kde napsal, že s tureckým prezidentem bude mluvit „o mírovém uklizení nepořádku, který na Blízkém východě zdědil“.