Čínští křesťané na pokyn strany mění obrazy Ježíše za portréty Si Ťin-pchinga

Křesťané v chudé provincii Ťiang-si na jihovýchodě Číny musejí ze svých domovů odstranit obrazy Ježíše a nahradit je obrazy prezidenta Si Ťin-pchinga, pokud chtějí nadále dostávat vládní podporu. Kampaň začala už v březnu. Jde o vládní snahu udělat z věřících v Boha věřící v Komunistickou stranu Číny, píše americký týdeník Newsweek.

Video Události
video

Události: Čína přitvrzuje v kontrole náboženských skupin

Kolem deseti procent obyvatel kraje na jihovýchodě Číny jsou křesťané a přibližně stejný počet lidí žije pod hranicí chudoby. Někteří se do potíží dostali po onemocnění v rodině. Čínští představitelé jim vzkazují, že je nemůže vyléčit víra v Boha, ale ten, na koho mají spoléhat, je komunistická strana a prezident.

„Někteří nevěří v Marxe a Lenina, ale věří na duchy a bohy. Nevěří v ideály, ale věří v kouzla a čáry. Nerespektují lidi, ale respektují duchovní.“

člen Politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny Čchen Si

„Samozřejmě, že nechtějí obrazy sundávat, ale nemají jinou možnost. Pokud s tím nebudou souhlasit, nedostanou dávky,“ řekl jeden z obyvatel listu South China Morning Post. Tisíce Číňanů už kříže i obrazy Ježíše Krista za obrazy Si Ťin-pchinga vyměnily.

Snaha komunistické strany propojit snižování chudoby s ateismem podporovaným stranou je donucovací částí snahy vlády ovládat všechny aspekty čínské společnosti, tvrdí kritici.

„Po členech oficiálně ateistické komunistické strany se odjakživa chtělo, aby se zřekli víry. Nepřátelství vůči náboženským skupinám ale v posledních letech zintenzivnilo,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

„Generální tajemník Si se snaží prezentovat jako muž z lidu, navštěvuje nejrůznější lidová zařízení, lidové jídelny, často hovoří s lidmi. Rozhodně je běžnému Číňanovi bližší než jeho předchůdce Chu Ťin‑tchao, který byl totálně dřevěný. V tomto směru je to pro Číňany jistý pokrok.“

Martin Hála

sinolog

Čínská ústava zmiňuje právo na svobodu vyznání, stát ale zároveň často kontroluje místa, kde se věřící scházejí a může je snadno uzavřít, pokud by podle něj docházelo k ohrožení oficiálního dogmatu.

Si Ťin-pching na říjnovém sjezdu Koministické strany Číny upevnil svou pozici, když delegáti sjezdu schválili zařazení ideologie prezidenta do stanov strany. Ideologie žádného jiného vůdce během jeho úřadování s výjimkou Mao Ce-tunga do stanov zahrnuta nebyla.