Trump zvyšuje tlak. KLDR se po letech vrátila na seznam zemí podporujících terorismus

Washington vrátil KLDR na seznam zemí podporujících terorismus devět let poté, co ji Bushova administrativa vyškrtla, aby zachránila mezinárodní rozhovory o jaderném programu. Víceméně symbolický krok Donalda Trumpa znamená pro KLDR vyšší sankce a zužuje prostor pro vyjednávání i Číně. Americký prezident dalším svým postupem v nátlakové kampani chce přimět Kimův režim, aby se vzdal jaderného programu.

Video Události
video

Události: KLDR zpět na seznamu zemí podporujících terorismus

Vražda Kimova nevlastního bratra chemickou látkou na letišti v Malajsii, hackerské útoky a prodej zbraní islámským organizacím – to jsou důvody, proč Washington vrací KLDR na seznam zemí podporujících terorismus po bok Íránu, Súdánu a Sýrie.

Praktické důsledky pro Severní Koreu budou minimální, uvedl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. „Je to velmi symbolické, protože to ukazuje, jak ničemný a brutální režim to je a jak málo mu záleží na ceně lidského života.“

Nové sankce zasáhnou obchod o objemu 750 milionů dolarů

„Toto ustanovení uvalí další sankce na Severní Koreu a spřízněné osoby a podpoří naši maximální nátlakovou kampaň k izolaci vražedného režimu,“ vysvětlil svůj krok prezident Donald Trump.

Nové sankce americké ministerstvo financí uvalilo na čtyři čínské obchodní společnosti a jednoho Číňana, kteří s KLDR prováděli obchody ve výši stovek milionů dolarů. Dále se vztahují na šest severokorejských přepravních a obchodních společností a dvacet lodí.

Jedna dotčená severokorejská společnost dodávala pracovníky do zahraničí a podle agentury Reuters působila v Číně, Rusku, Kambodži a Polsku.  Ministerstvo financí uvedlo, že sankce zasáhnou obchod v celkovém objemu 750 milionů dolarů realizovaný mezi Čínou a KLDR. Sankcionované subjekty také nesmí držet americká aktiva nebo obchodovat s Američany.

Peking dlouhodobě usiluje o diplomatické řešení krize vyvolané severokorejským raketovým a jaderným programem. Na to Trump reagoval, že Čína může problém s KLDR hravě vyřešit a Peking zopakoval, že má jen omezený vliv.

Z Pchjongjangu se minulý týden vrátil čínský zvláštní zmocněnec. Oficiálně měl informovat režim KLDR o závěrech říjnového sjezdu Komunistické strany Číny.

„Severokorejský vůdce a čínský prezident si sice vyměnili blahopřání a poděkování k závěrům stranického sjezdu Číny, ale za celá léta jeden druhého oficiálně nenavštívili. A to prezident Si Ťin-pching hojně cestuje do zemí, k nimiž má Peking daleko slabší vazby.“

Barbora Šámalová

zpravodajka ČT v Asii

KLDR na seznamu zemí podporujících terorismus byla dvě desetiletí

KLDR se na seznam zemí podporujících terorismus dostala v roce 1988 mimo jiné kvůli pumovému útoku na jihokorejské letadlo a atentátu na jihokorejského prezidenta. V roce 2008 ji administrativa George Bushe vyňala, aby zachránila mezinárodní rozhovory o jaderném programu. Jednání poté ztroskotalo a nikdy se neobnovilo.

V testech zbraní má KLDR už dvouměsíční pauzu. Jihokorejské tajné služby mluví o změnách v hierarchii armády, která je pilířem režimu. Při neobvyklé inspekci – první svého druhu po 20 letech, byli potrestáni dva vysocí důstojníci, včetně muže, který je po Kim Čong-unovi číslem 2 ve vedení armády.