Láska bez hranic. Američan s Mexičankou se museli vzít přes plot

Na hranici USA a Mexika ještě nezačala stavba vysoké bariéry, první svatba přes plot už ale spojila Američana s Mexičankou. To, že jeden ze snoubenců nemohl přes imigrační kontrolu na sever a druhý zase na jih, nebylo pro Eveliu a Briana Houstonovy žádnou překážkou.

Video Horizont ČT24
video

Láska bez hranic: Manželé si řekli ano přes mexický plot

Takzvaná brána naděje je součástí plotu, který odděluje americké San Diego od mexické Tijuany. Pohraniční stráž ji jednou za čas na hodinu otevře a umožní osobní setkání rozděleným rodinám.

Teď se místo stalo dějištěm svatebního ceremoniálu. Na Briana Houstona čekala nevěsta Evelia Reyesová přímo za plotem. „Přál bych si, aby pro ni bylo jednodušší sem přijít a vdát se, ale není to tak. Je to prohlášení, že láska nemá hranice,“ uvedl novomanžel.

Houston je americký občan ze San Diega a z neuvedených důvodů prý nemůže sousední Tijuanu navštívit. Reyesová je Mexičanka, která nemá vízum a do Spojených států se legální cestou nedostane.

Své ano si proto řekli přímo na hranicích. „Já nemůžu jít tam a ona zase přijít sem. Je to jediný způsob, jak se můžeme vidět osobně. Doufám, že brzy dostane víza, aby mohla přijet a mohli jsme být znovu spolu,“ podotkl Houston. Proces ale může trvat i víc než rok. Do té doby se osobně nesetkají.

Setkávání rodin na hranici s Mexikem
Zdroj: ČT24

Brána naděje se od roku 2013 otevřela už pošesté. Pro mexické migranty žijící v USA bez potřebných dokumentů je to jediná šance, jak se bez obav z deportace osobně sejít s příbuznými, kteří zůstali za hranicemi.

„Přišel jsem, abych se viděl s dědou. Před dvanácti lety byl deportován a od té doby jsme ho neviděli. Ani jsme se nerozloučili. Teď před setkáním jsem nadšený, šťastný, ale zároveň i smutný,“ řekl jeden z migrantů Rocio Lopez.

Událost organizuje skupina Border Angels. Letos se díky ní mohlo sejít dvanáct rozdělených rodin – každá ale jen na tři minuty.