Washington prý zvažuje prodej protitankových raket Ukrajině

Spojené státy zvažují dodávku protitankových raket Javelin a dalších zbraní Ukrajině za asi 47 milionů dolarů (zhruba miliardu Kč). Informaci na svém webu zveřejnila televize ABC s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí. Ten stanici ABC mimo jiné sdělil, že zbraně mají prozápadní vládě v Kyjevě pomoci „odrazit agresi proruských separatistů“ v Donbasu na východě země.

Ruskem podporovaní bojovníci na východě Ukrajiny
Zdroj: Reuters

Prodej amerických zbraní Ukrajincům i jeho financování podle ABC doporučila Rada národní bezpečnosti USA, schválit jej však musí Kongres a prezident USA. Prezident Trump se zatím k informacím konkrétně nevyjádřil. „Slyšel jsem, že to zmínili, ale nejsem do toho nijak zapojený,“ řekl Trump v rozhovoru pro ABC.

Vojenská spolupráce mezi Kyjevem a Washingtonem má být podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina vzájemně výhodná. Ukrajinci dostanou moderní americké zbraně – i když přesný termín ještě nemůže říci – a na oplátku poskytnou Američanům „zkušenosti z boje proti Rusům“.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím Američany varoval, že takový krok situaci na Ukrajině jedině zhorší a že zbraně, ukořistěné separatisty, by se mohly objevit v jiných konfliktních oblastech.

Obama dodával jen výstroj a vojenskou techniku 

Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal podle odhadu OSN přes deset tisíc životů. O možnosti dodávek amerických zbraní Ukrajincům se v médiích spekuluje už od léta, Bílý dům však dosud nepotvrdil, že by prezident s tímto krokem souhlasil. Trumpův předchůdce Barack Obama se omezoval na dodávky vojenské výstroje a techniky, například terénních automobilů, nikoliv však zbraní na Ukrajinu.

Pokud by Trump dodávky zbraní podepsal, byl by to obrovský posun od toho, co Trump hlásal během své předvolební kampaně. Tehdy vyzýval k ústupu od zbraní a zastával názor „přiměřené pomoci“.

Ruský internetový list Gazeta.ru připomněl, že američtí senátoři tento týden schválili návrh rozpočtu na obranu pro příští rok, který podle ukrajinských diplomatů počítá s udělením vojenské pomoci Kyjevu v přepočtu 7,6 miliardy korun. I tento dokument čeká na Trumpův podpis.