Argentinská armáda zachytila satelitní volání, zřejmě je vyslala ztracená ponorka

Argentinská armáda zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, která zřejmě pocházela z její zmizelé ponorky ARA San Juan. Námořnictvo ztratilo kontakt s ponorkou se 44 lidmi na palubě ve středu. Pomoc při pátrání už zemi nabídlo dalších šest států.

Video Zprávy v 10
video

V Argentině pokračuje pátrání po ponorce

Podle argentinského ministerstva obrany obdrželo několik námořních základen krátká satelitní volání, navázat kontakt však nebylo možné. Volání trvala od čtyř po 36 vteřin. Snažíme se nyní lokalizovat zařízení, z nějž volání přišlo, uvedlo podle agentury AFP ministerstvo.

„Vycházíme z toho, že jsme s ponorkou nebyli schopni navázat kontakt. Zintenzivnili jsme hledání, nyní upřednostňujeme pátrání na mořském dně. Už jsme prozkoumali okolo 80 procent plochy,“ oznámil velitel základny Mar del Plata Gabriel Gonzalez.

Armáda v sobotu pátrání po ponorce zintenzivnila a do operace se zapojily mimo jiné i Spojené státy, Chile, Peru nebo Brazílie. Pomoc už nabídla také Velká Británie a Jihoafrická republika. Washington vyslal na pomoc výzkumné letadlo Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a letadlo námořnictva.

František se modlí za námořníky 

Poslední známá poloha plavidla byla 430 kilometrů od pobřeží. Diesel-elektrická ponorka německé výroby mířila z jihoargentinského přístavu Ushuaia do základny Mar del Plata v severní části země.

Námořnictvo zpočátku uvažovalo o ztrátě spojení, například v důsledku poruchy elektrických systémů. „Pokud spojení vypadne na jeden den, není to až tak urgentní. Když to ale trvá druhý den, ponorka by se měla snažit spojení obnovit, ať už z důvodů operačních, logistických, administrativních i meteorologických. Pokud to ani potom nejde, spouští se záchranný plán,“ popisuje situaci mluvčí argentinského námořnictva Enrique Balbi.

O osud ponorky se zajímá i papež František, který pochází z Argentiny. Vzkázal, že se za posádku modlí.