Rajoy: Odvolaní katalánští ministři mohou do voleb, politicky se ale diskvalifikovali

Katalánští exministři mohou opět kandidovat ve volbách. Řekl to španělský premiér Mariano Rajoy a upozornil, že Madridem sesazení separatisté nebyli odsouzeni. Politicky by ale podle španělského premiéra měli být diskvalifikováni. Nové regionální volby proběhnou 21. prosince.

Španělský premiér Mariano Rajoy
Zdroj: REUTERS Autor: Sergio Perez

„Politicky by měli být všichni diskvalifikováni, protože podvedli Katalánsko, lhali lidem,“ řekl Rajoy ve španělském rozhlase COPE. Reagoval tak na otázku stran případné kandidatury katalánských exministrů v prosincových regionálních volbách. Nebyli odsouzeni, takže v účasti na politickém životě jim to nebrání.

Podle Rajoye je ale absurdní, aby odvolaní členové katalánské vlády kandidovali z vězení nebo z Bruselu. Většina exministrů je totiž nyní ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury, expremiér Carles Puigdemont čeká se čtyřmi exministry v Belgii na vydání do Španělska.

Španělský premiér rovněž uvedl, že nesdílí pesimistický názor svého předchůdce ve vedení lidovců a expremiéra Josého Maríi Aznara. Ten před několika dny prohlásil, že pokud v prosincových volbách v Katalánsku opět vyhrají separatisté, pak nynější omezení tamní autonomie situaci ještě zhoršilo. „Už teď jsme na tom lépe,“ oponoval Rajoy. Přijatá opatření podle něj „ukázala všem Španělům, že stát se umí bránit“.

„Nikdo v Madridu se nechce dostat do pozice, že bude jednou viněn, že nebděl nad zachováním španělské ústavy.“

Josef Opatrný

Iberoamerikanista
Video Studio ČT24
video

Expert: Nikdo nechce být viněn, že nebděl nad španělskou ústavou

Rajoy také uvedl, že je připraven dokončit svůj druhý mandát premiéra, který začal před rokem. „Cítím se dobře, důležité je, co řekne strana. Ale já se nacházím v dobrém momentu svého života,“ odpověděl Rajoy na otázku, zda se bude znovu ucházet o funkci ministerského předsedy.

Rajoyův princip národní jednoty

Ohledně případného dialogu s katalánským vedením Rajoy prohlásil, že jednání se povedou v dolní komoře španělského parlamentu, kde bude ve středu ustavena komise pro teritoriální uspořádání. Její vznik iniciovali opoziční socialisté, když koncem října v Senátu podpořili vládní návrh na dočasné převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou. Komise má pracovat půl roku a připravit půdu pro případnou reformu ústavy týkající se autonomních oblastí.

Rajoy nicméně podotkl, že bude bránit princip „národní jednoty“ a že podle něj současné uspořádání zaručuje dostatečně solidaritu a rovnost mezi Španěly. Autonomní oblasti Španělska mají vlastní parlament a vlastní vládu, některé z nich, Katalánsko a Baskicko, i vlastní policii. Baskicko a Navarra si mohou samy spravovat svůj rozpočet, jen odvádějí určitou část Madridu, na rozdíl od ostatních oblastí, které odvedou většinu centrální vládě a ta jim pak část vrátí.

Premiér rovněž připomněl svůj poslední rozhovor s Puigdemontem. „Před několika měsíci jsem naposledy mluvil s Puigdemontem. Bylo to velmi frustrující. Chtěl mluvit jen o referendu. Mohl jsem si rozhodnout datum, zda má být potřeba šedesát procent pro schválení… prostě jen podmínky,“ postěžoval si Rajoy, který je některými kritizován, že v posledních zhruba dvou měsících odmítal Puigdemontovy výzvy k dialogu.