Kurdové se od Iráku neodtrhnou, budou respektovat zákaz z Bagdádu

Vláda iráckého Kurdistánu oznámila, že bude respektovat verdikt bagdádského soudu, který zakázal odtržení kurdské autonomie od zbytku Iráku. Spor mezi centrální vládou a autonomií se tak podle Kurdů bude muset řešit prostřednictvím dialogu. V zářijovém referendu, které Bagdád neuznává, se přitom Kurdové vyslovili pro nezávislost.

Stoupenci kurdské nezávislosti. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Berci Feher

„Domníváme se, že toto rozhodnutí musí položit základy pro národní dialog mezi Irbílem a Bagdádem, jehož cílem bude vyřešit veškeré neshody,“ uvedla v prohlášení Kurdistánská regionální vláda (KRG).

Irácký nejvyšší soud 6. listopadu vydal rozhodnutí, podle nějž se žádná irácká oblast ani provincie nemohou od Iráku odtrhnout. Soudní výnos souvisí se zářijovým referendem, v němž se Kurdové vyslovili pro nezávislost svých regionů. Bagdád už tehdy referendum označil za neústavní a požadoval zrušení jeho výsledků. Vyvolalo to krizi, k jejímuž řešení centrální vláda povolala i armádu.

Referendum Kurdům nakonec přineslo ztrátu území, jež pešmergové dobyli v boji s radikály z Islámského státu mimo kurdské autonomní provincie, a to včetně ropné provincie Kirkúku. Znamená to pro ně ztrátu ropných polí, snížení příjmů z ropy a také oslabení jejich vládních institucí i kontroly nad hranicí. Na druhé straně irácká vláda oznámila, že začne platit žold pešmergům i mzdy zaměstnancům kurdské správy.