V Emirátech nešlo jen o judo, ale i o politiku. Vítězným Izraelcům nezahráli hymnu

Mezinárodní federace juda vyšetřuje sportovně-politický skandál. Pořadatelé posledních závodů ve Spojených arabských emirátech zakázali startovat zástupcům Izraele pod vlastní vlajkou, což je v rozporu s pravidly. Navíc odmítli zahrát jejich hymnu i přesto, že židovští sportovci získali pět medailí. Kauzu sledoval zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Video Události
video

V Emirátech nešlo jen o judo, ale i o politiku. Izraelcům nezahráli hymnu

K problémům s hymnou došlo v Abú Dhabí poté, co skončilo finále váhové kategorie 66 kilogramů. „Měl jsem smíšené pocity, když jsme nesměli zápasit pod vlastní vlajkou. Měli jsme taky problémy s vízem. Díky tomu byl ale pocit vítězství ještě sladší,“ uvedl šampion Tal Flicker, který přijel z Izraele.

Že má Izrael úspěšný oddíl, ukázaly i následující dny. Jeho tým vyhrál hned pět medailí. Vedle zakázané vlajky a hymny odmítli arabští soupeři po zápasech tradiční stisk ruky, mimo kameru se ale všichni chovali vstřícně a Izraelci doufají, že sport časem převáží nad politikou.

„Dřív by nás ani nenapadalo do takových zemí jen jet. Teď nám ale otevřely brány. Už jsme soutěžili v Maroku, teď v Emirátech,“ konstatoval předseda izraelské asociace juda Sagi Gur.

Judistická federace je mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně jsou gentlemanská pravidla nastolená zakladatelem juda Džigorem Kanó, na straně druhé astronomické náklady šampionátů, které hradí i bohaté arabské země.