V Jeruzalémě otevřeli jedinou rozhlednu ve městě. Navrhl ji český architekt

Jeruzalém zdobí nová dominanta. Dostala jméno Ester a v současnosti je jedinou rozhlednou ve městě. Byla postavena v Česku a pak převezena do Izraele. Věž otevřel architekt Martin Rajniš, který také šestnáct metrů vysokou stavbu navrhl. Splnil si tím sen.

Video Události
video

Reportáž: Jedinou rozhlednu v Jeruzalémě postavili Češi

Slavnostním přestřižením pásky vyvrcholila devítiměsíční odyssea, která přes umělecké dílny, moře a úřednické stoly propojila Česko a Izrael. Obyvatelům a návštěvníkům Jeruzaléma se nově otevřel pohled shůry ze zcela nezvyklého úhlu, a to díky českému umělci, který si k nedávným třiasedmdesátým narozeninám splnil sen: mít vlastní stavbu ve Svatém městě. 

„Je to úžasné, jako by vám z uší tryskaly hvězdy, jako by se na vlasech dělal Eliášův oheň. Jeruzalém, to je pupek světa,“ uvedl autor Martin Rajniš.

Šestnáctimetrová dřevokovová stavba je v současnosti jedinou specificky vyhlídkovou věží v celém Svatém městě. Její projekt trval devět měsíců a vyšel na 6,5 milionu korun. Věž vznikla v Česku, pak byla rozebraná převezena do Izraele lodí ve dvou obrovských kontejnerech. Na místě ji znovu sestavil tým českých montérů a s pomocí jeřábu usadil pevně na místo. 

Otevření rozhledny přivítal starosta Jeruzaléma Nir Barkat. „Je pro mě velkou ctí jménem všech lidi v Jeruzalémě říct našim přátelům v České republice: Díky!“

„Projekt od začátku nebyl jednoduchý, postavit něco takového uprostřed tři tisíce let starého města není úplně snadné, co se týče povolení,“ přiblížil ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl.

I samotné umístění české věže jako by bylo předurčeno: spolu s někdejším německým sanatoriem tvoří středoevropskou oázu uprostřed rušné staronové metropole. Do míst, kam se na přelomu 19. a 20. století uchylovali nemocní leprou, tak dnes přicházejí milovníci umění (v těsné blízkosti se nachází Jeruzalémské divadlo) a odteď i vyhlídkových věží.