Nejsem populista, ale pragmatik, řekl Babiš na CNN. Migrační krizi by řešil podle vzoru USA či Austrálie

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru s americkou zpravodajskou stanicí CNN odmítl, že je populista. Přihlásil se také k hodnotám Evropské unie, která ale podle něj musí ze všeho nejdříve vyřešit problémy terorismu a nelegální migrace. Při řešení migrační krize je podle něj třeba zavést stejná opatření jako zavedly USA, Kanada či Austrálie.

Video Rozhovor Andreje Babiše pro CNN
video

Rozhovor Andreje Babiše pro americkou stanici CNN

„Nejsem populista, jsem docela pragmatický,“ odmítl Babiš názory, že hraje s populistickými kartami. Tvrdí také, že jeho hnutí se soustředí na politiku zdravého rozumu a řešení problémů.

Babiš nesouhlasí ani se svým přirovnáváním k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jak západní média často činí. „S prezidentem Trumpem mám společné to, že jsme oba podnikatelé a že jsme si vzali za ženy Češky. A to je pravděpodobně všechno. Byl jsem v USA v roce 2015 a setkal jsem se s Michaelem Bloombergem a možná by bylo lepší, kdybych byl srovnáván s ním,“ uvedl Babiš.

V rozhovoru Babiš litoval odchodu Británie z Evropské unie a řekl, že to evropský blok poškodí. „Musíme přemýšlet o reformě EU. V Evropě teď máme dva větší problémy – nelegální migraci a terorismus. Musíme napřed vyřešit tyto problémy a potom můžeme přemýšlet o případné výraznější integraci členských států,“ dodal.

V souvislosti s migrací Babiš zdůraznil, že není proti přistěhovalectví, ale proti nelegální migraci. Uvedl, že zatímco české podniky musejí rok či dva počkat na vyřešení pracovních povolení a víz například Ukrajinců, na jih Evropy přicházejí tisíce a tisíce běženců zcela bez dokladů.

V potírání nelegální migrace by se Evropa měla inspirovat v zahraničí. „Podívejte se na historii USA, mluvme o Ellis Island (imigrační centrum, které fungovalo do roku 1954), mluvme o zelených kartách (povolení k trvalému pobytu). Musíme zavést stejnou imigrační politiku, jakou máte v USA, jakou má Kanada nebo Austrálie,“ navrhl Babiš s tím, že problém s běženci se musí podle něj řešit přímo v jejich domovských zemích.