- Do nejvyšších pater politiky vstoupil Šinzó Abe v roce 2006, kdy byl zvolen předsedou LDP a automaticky se tak stal kandidátem strany na úřad premiéra. Tím byl zvolen parlamentem 26. září 2006. Stal se nejmladším předsedou japonské vlády od dob druhé světové války a prvním, který se narodil až po válce.
- Abeho první premiérské období skončilo jeho rezignací 26. září 2007. Důvodem byla kromě řady skandálů kabinetu zejména drtivá porážka LDP ve volbách do horní komory parlamentu a fakt, že se mu nepodařilo získat dostatečnou podporu pro prodloužení japonské námořní mise zapojené do operací v Afghánistánu.
Voliči premiéra potrestali také za ztracené penzijní záznamy a za to, že podle jejich mínění ztratil kontakt s obyčejnými lidmi. K jeho rezignaci přispěly i chronické zažívací potíže, se kterými dlouhodobě bojuje.
- Opětovně byl zvolen předsedou vlády v prosinci 2012, kdy jím vedená LDP zvítězila v předčasných parlamentních volbách. V dalších předčasných volbách, které se konaly v roce 2014, LDP opět zvítězila a Abe se stal potřetí premiérem.
Abe tehdy vypsal hlasování, aby získal nový mandát pro svou politiku usilující o oživení třetí největší ekonomiky světa, která od počátku 90. let stagnovala.
- Letos v září Abe opět vypsal předčasné volby. Bylo to v době, kdy popularita jeho vlády znovu stoupla po výměně několika ministrů zapletených do korupčních a dalších skandálů.
Premiér také uvedl, že si chce nechat potvrdit svou hospodářskou prorůstovou politiku, nazývanou abenomics, a pozici Tokia vůči Severní Koreji, která pokračuje v raketových a jaderných testech. Abe slíbil, že vláda bude nadále vyvíjet tlak na Pchjongjang, pokud se KLDR nevzdá svého raketového a jaderného zbrojního programu.
Právě pevný postoj ke KLDR a rostoucí ekonomika stojí podle politologů za jeho oblibou mezi Japonci.
- Do politiky vstoupil Abe v roce 1982 jako osobní tajemník svého otce, tehdy ministra zahraničí. Po jeho smrti v roce 1991 „zdědil“ jeho voličskou oblast v prefektuře Jamaguči, kde byl zvolen poslancem v roce 1993.
- V letech 2000 až 2003 působil jako náměstek hlavního tajemníka ve vládách premiérů Jošira Moriho a Džuničira Koizumiho. V roce 2003 byl zvolen hlavním tajemníkem vládní Liberálnědemokratické strany (LDP).
- Vnuk někdejšího premiéra Nobusukeho Kišiho a syn bývalého ministra zahraničí
Šintaróa Abeho nikdy neskrýval obdiv ke svému dědovi, otci své matky a významné postavě konzervativců v poválečném období, který byl Američany uvězněn jako válečný zločinec (nikdy ale nebyl odsouzen).
- Některými médii je označován za nacionalistu a politického jestřába. V březnu 2007 vyvolal kontroverze, když prohlásil, že neexistují důkazy o tom, že by japonská vláda či armáda za druhé světové války unášela ženy a nutila je pracovat jako prostitutky.
Historikové odhadují, že japonským vojákům sloužilo za druhé světové války pro rozptýlení asi 200 000 žen, hlavně na Korejském poloostrově.
- Kontroverze vyvolal také jeho projev z roku 2015 u příležitosti 70. výročí japonské kapitatulace, kdy sice vyjádřil hluboký zármutek nad oběťmi války, zároveň ale řekl, že země by se neměla za svou historii stále dokola omlouvat.
Země podle něj nesmí dopustit, aby „naše děti, vnoučata a další generace, které přijdou a které nemají s válkou nic společného,“ musely v omluvách pokračovat.
- Šinzó Abe se narodil 21. září 1954 v Nagatě na jihu země do rodiny elitních politiků. Vystudoval politologii v Japonsku a na Jižní kalifornské univerzitě v USA. V roce 1987 se oženil s Akií Macuzakiovou, bývalou rozhlasovou dýdžejkou. Manželský pár je bezdětný.
- Letos v červnu přijal českého premiéra Bohuslava Sobotku. Oba politici se shodli na tom, že je v rámci mezinárodního společenství nezbytné zesílit tlak na Severní Koreu, aby ustoupila od svých jaderných a raketových testů.