Hlavní prioritou Mossadu nebyl hon na nacisty, uvádí nově zveřejněná zpráva

Proč se izraelskému Mossadu nepodařilo dopadnout většinu uprchlých nacistických zločinců? Na provokativní otázku odpovídá čerstvě zveřejněná zpráva tamní tajné služby, která odhaluje příběh omylů, chyb, ale také zcela odlišných priorit politiky židovského státu v minulých dekádách. Tématem se zabýval zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Video Události
video

Hon na nacisty prý nepatřil mezi hlavní priority Mossadu

V květnu 1960 uneslo komando agentů židovského státu z Argentiny technického architekta holocaustu Adolfa Eichmanna. Následný tribunál v Jeruzalémě probíhal před očima celého světa. „Konaly se pravidelné roční porady, na kterých se sestavovaly seznamy přežívajících nacistů,“ připomněl novinář a autor knihy „Povstaň a zabij jako první“ Ronen Bergman.

Ve své knize popisuje historik a potomek přeživších holocaustu, že hon na nacisty pro Mossad ve skutečnosti nikdy hlavní prioritou nebyl. „Únos Eichmanna vyvolal silný mezinárodní odpor. Nebylo to něco, co by chtěl Izrael opakovat,“ tvrdí přední lovec nacistů Efraim Zuroff.

Seznam Mossadu vždy vedl Joseph Mengele, který tak jako mnoho ostatních nacistů uprchl krysími cestami do Jižní Ameriky. Nacistický lékař za války prováděl nelidské pokusy na vězních v Osvětimi.

„Vysokou prioritu dostal hon na Mengeleho až s příchodem prvního pravicového premiéra Izraele v roce 1977. Na rozdíl od svých předchůdců zažil Menachem Begin válku v Evropě, ne v Orientu,“ konstatovala přeživší holocaustu Dita Krausová.

Mengeleho deníky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Mossad se k Mengelemu dostal dvakrát. Nejblíž 23. července 1962. Agent Cvi Aharoni sledoval Mengeleho stopy až na farmu nedaleko Sao Paula. U brány byla skupina mužů. A jeden z nich byl Mengele!“ tvrdí Bergman.

Pachatel nesčetných zvěrstev se nakonec utopil v Brazílii v roce 1979. Hitlerův asistent Martin Bormann, šéf Gestapa Heinrich Müller, velitel SS ve Vilniusu Franz Murer a další v klidu dožili v Jižní Americe nebo arabských zemích.

Konečné skóre supertajné operace Mossadu v letech 1960 až 1991 je nízké: Adolf Eichmann dopadený a popravený, jeho asistent Brunner poraněný dopisní pumou a lotyšský hrdlořez Cukurs zabitý. Všichni ostatní izraelské odplatě unikli.