Protesty v St. Louis kvůli propuštění policisty, který zastřelil černocha, opět přešly v násilí

Desítky lidí zadržela policie při protestech, které v neděli večer třetím dnem pokračovaly v americkém městě St. Louis. Demonstrace vyvolané zproštěním viny bělošského policisty, jenž v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha, stejně jako v předchozích dvou dnech po poklidném začátku přešly v násilnosti. Když skupina protestujících začala ničit majetek, zasáhli policejní těžkooděnci.

Video Zprávy ve 12
video

Třetí den protestů v St. Louis

Do ulic vyšly stejně jako už v pátek a sobotu stovky lidí demonstrovat proti policejnímu násilí a diskriminaci lidí tmavé pleti. První část protestu proběhla poklidně, potíže však nastaly po setmění, kdy se většina lidí odebrala domů a v ulicích zbyla podle agentury AP asi stovka radikálních demonstrantů. Několik z nich začalo házet lahve poté, co jeden policista zadržel dva lidi.

Někteří protestující se začali hnát k policistovi, který byl nucen ve spěchu nasednout do svého vozu a ujet. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Později policie na Twitteru informovala, že protestující rozbíjeli výlohy. „Máme zprávy o značném ničení majetku v centru St. Louis,“ uvedla policie v jednom z tweetů.

Několik lidí se také pokusilo zaútočit na policisty sprejem s dosud neidentifikovanou látkou, což se však obešlo bez následků. Jeden z policistů byl po zásahu převezen do nemocnice se zraněním nohy. Někteří protestující se pokusili zablokovat nájezd na místní dálnici. Policie dala zdivočelému davu příkaz k rozchodu.

Pořadatelé demonstrací s násilím nesouhlasí

Organizátoři protestů se od násilností distancovali a obávají se, že činy radikálů mohou zastínit skutečné poselství demonstrací, kterým je upozornit na přehnané násilí ze strany některých policistů a jejich údajně diskriminační přístup k černochům.

I v předchozích dnech protesty také začaly pokojně, ale nakonec vyvrcholily střety mezi policií a protestujícími. Demonstranti házeli po policistech kameny a lahve, rozbíjeli výlohy a poničili dům starostky města.

Protesty v St. Louis
Zdroj: Reuters
Autor: Joshua Lott

V neděli dav po zahájení protestní akce držel šest minut ticha před budovou policie a provolával Přestaňte nás zabíjet. Policisté to podle agentury AP sledovali z oken. Protestující vysvětlili, že šest minut ticha symbolizuje šest let, které uplynuly od zabití Anthonyho Lamara Smithe.

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil u soudu obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynulo, že řekl, že prchajícího zabije. Černocha pak usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého čtyřiadvacetiletého Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA jen Stockleyho. Prokuratura byla přesvědčena, že ji tam policista po incidentu nastrčil. Soud ale nakonec Stockleyho osvobodil.

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolal před třemi lety rozsáhlé násilné protesty incident, při němž byl zastřelen mladý neozbrojený černoch Michael Brown.