Ze školy v Malajsii se stala smrtící ohnivá past. Studentům v útěku zabránily mříže

Nejméně 23 lidí zemřelo při požáru v náboženské škole v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Mezi oběťmi je 21 studentů a dva vychovatelé. Sedm dalších osob skončilo se zraněními v nemocnici. Původní bilance 25 mrtvých byla po podrobnějším prozkoumání ohořelých těl snížena.

Požár náboženské školy v Malajsii
Zdroj: Reuters Autor: Lai Seng Sin

Oheň v internátní škole pro chlapce propukl časně ráno, hořet začalo v ubytovně nacházející se v horním patře třípodlažní budovy. Z objektu se podařilo zachránit 18 lidí. Šest studentů a jeden člověk ze sousedství, který přišel dětem na pomoc, bylo hospitalizováno. Čtyři jsou v kritickém stavu.

Místní činitelé uvedli, že pravděpodobnou příčinou neštěstí byl elektrický zkrat. Oheň vypukl poblíž jediného východu ze společné ložnice, kde studenti spali, takže chlapci zůstali uvězněni uvnitř.

Na oknech celé budovy byly navíc kovové mříže, které bránily v úniku z objektu. Ohořelá těla byla nalezena v rozích místnosti, kam se chlapci před plameny stáhli. 

Oběti, mezi nimiž byli studenti ve věku od 13 do 17 let, se zřejmě udusily kouřem, sdělil ředitel požární a záchranné služby v Kuala Lumpuru. „Myslím, že je to jedno z nejhorších dramat v zemi za posledních dvacet let,“ dodal.

Muž jménem Hazin, který bydlí vedle školy, uvedl, že jeho syn zavolal hasiče, když zaslechl výkřiky a spatřil plameny. „Děti volaly o pomoc, ale nemohl jsem jim pomoci, protože dveře již hořely,“ řekl. V internátu prý zahynul i syn jeho přítele. „Běželi jsme tam spolu, protože věděl, že je uvnitř, ale nemohli jsme ho zachránit. Uvázl v budově.“

Malajsijský ministr pro bydlení Noh Omar řekl, že původní architektonický plán školy zahrnoval průchozí horní patro s východy na dvě schodiště. Patro ale bylo přepaženo zdí, takže společná ložnice měla nakonec jen jeden východ.

Škola patří mezi soukromá islámská centra, kde žáci studují a učí se nazpaměť korán. Podle nejmenovaného náboženského představitele nebyla registrovaná. List The Star uvedl, že v Malajsii je podobných islámských škol evidováno 519, mnoho dalších je ale pravděpodobně provozováno bez registrace.