Zemětřesení v Mexiku má nejméně devadesát obětí. Hlášeny jsou nové otřesy

Počet obětí silného zemětřesení, které v noci na pátek postihlo jih Mexika, již stoupl na 90. Z toho 71 lidí zemřelo v mexickém státě Oaxaca. V noci na dnešek tento stát přitom postihlo několik dalších otřesů, z nichž nejsilnější měl intenzitu 5,8 stupně Richterovy škály. Informoval o tom dnes mexický deník Excélsior s odvoláním na národní seizmologický úřad.

Smutek a zoufalství po zemětřesení v mexickém státě Oaxa
Zdroj: ZUMA
 

Seizmologové zaznamenali několik otřesů ve státě Oaxaca kolem půlnoci místního času. Epicentrum měly v moři jihozápadně od města Salina Cruz a jejich intenzita byla většinou kolem čtyř stupňů, nejsilnější ale měly sílu 5,8 stupně. Slabší otřesy o síle 2,6 stupně zaznamenali seizmologové v noci i v metropoli Mexika.

Stát Oaxaca, kde pokračují s odklízením trosek po zemětřesení, přitom v sobotu postihly silné lijáky. I do dalších oblastí na jihu Mexika je přinesla tropická bouře Katia, která se zformovala v Mexickém zálivu, zesílila na hurikán prvního stupně, ale posléze zeslábla na tropickou bouři. Ve státě Veracruz zabila dva lidi, které zavalil sesuv půdy. 

Nejhůře postižena byla při zemětřesení oblast kolem města Juchitán. V troskách se ocitlo mnoho domů, částečně se zřítila i radnice, hotel či kostel. Celkem bylo i v dalších státech při otřesech poničeno na 1400 škol.

Málo rakví v Juchitánu

„Bylo to, jako když vám přes střechu přejede vlak,“ popsal událost jeden z postižených Jesús Mendoza z města Juchitán. „Šli jsme koupit rakev, ale žádné nemají, protože je tolik mrtvých,“ uvedla Alma Rosaová z téhož města.

Národní seizmologické středisko v noci na sobotu informovalo, že zaznamenalo přes pět set následných otřesů, z nichž nejsilnější měl intenzitu 6,1 stupně. Tisíce lidí byly v pátek evakuovány ve státě Chiapas kvůli varování před tsunami, která nakonec nebyla velká.

Mexiko se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně časté, intenzity kolem osmi stupňů však dosahují jen výjimečně. V roce 1985 zemi postihlo zemětřesení o síle 8,1 stupně, které si jen v hlavním městě vyžádalo přes šest tisíc obětí.