Srážka u Singapuru: Těla všech nezvěstných námořníků po týdnu nalezena

Až po týdnu se podařilo najít těla obětí, které si vyžádala srážka vojenského plavidla s tankerem. Záchranáři nalezli všech 10 dosud pohřešovaných těl. Poškozený torpédoborec je stále ukotvený v Singapuru.

Snímky některých z námořníků, kteří zahynuli při srážce plavidel
Zdroj: Reuters

Příčina kolize se stále vyšetřuje a pacifická flotila provádí rozsáhlé prověřování svých plavidel a jejich posádek.

Torpédoborec John McCain, který má ve výzbroji 90 dálkově naváděných střel, byl podle vyjádření amerického námořnictva na rutinní cestě do přístavu. V pondělí časně ráno se srazil s ropným tankerem Alnic MC dlouhým 183 metrů, který plul pod liberijskou vlajkou.

Při střetu byl proražen trup amerického torpédoborce a byla zaplavena část lodi, kde je strojovna, komunikační místnost a kde spí posádka. Pět amerických námořníků utrpělo při kolizi zranění. 

Kvůli pondělní srážce a dalším nehodám plavidel americké armády v oblasti Tichomoří v průběhu letošního roku byl tento týden zbaven funkce velitel americké sedmé flotily viceadmirál Joseph Aucoin.

Hned následující den se sice našlo v lodi několik těl, identifikaci všech 10 pohřešovaných ale hlásí úřady až nyní. 

Torpédoborec je součástí 7. flotily a ve výzbroji má dálkově naváděné střely použitelné třeba proti severokorejským raketám. Tanker je ale skoro šestkrát těžší a o něco delší.

Torpédoborec John S. McCain, kterému vojáci přezdívají Velký zlý John, je sesterskou lodí torpédoborce USS Fitzgerald, jehož osud nyní sdílí. Fitzgerald totiž také havaroval – letos v červnu se srazil s nákladní lodí, která se plavila pod filipínskou vlajkou. K nehodě došlo u japonského přístavu Jokosuka.

Na americkém plavidle bylo přes 200 námořníků a většina z nich spala v kabinách, z nichž některé zaplavila voda. Sedm členů posádky zahynulo. Oba torpédoborce patří k 15. eskadře americké 7. flotily, jejíž velitelství je v Jokosuce.