Hrozba terorismu v Rotterdamu: Podezřelý byl jen montér s plynovými lahvemi

Nizozemská policie propustila muže, kterého ve středu zadržela v Rotterdamu v souvislosti s teroristickou hrozbou namířenou proti koncertu americké rockové skupiny. Řidič vozu se španělskou poznávací značkou, který převážel plynové bomby, neměl s ohrožením nic společného. V pátek o tom informovala agentura AP.

Nález plynových lahví
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Podle listu De Volkskrant byl zadržený Španěl montérem, který potřeboval plynové láhve k výkonu své práce. Policie jej zadržela ve středu večer poté, co popojížděl tam a zpět nedaleko kulturního střediska Maassilo. Krátce předtím středisko na základě tipu od španělské policie policisté kvůli teroristické hrozbě evakuovali. Podle policie byl Španěl opilý.

Ve vazbě stále zůstává 22letý Nizozemec, kterého policie zadržela v noci ze středy na čtvrtek v provincii Severní Brabantsko v rámci vyšetřování teroristické hrozby namířené proti koncertu rockové skupiny Allah-Las. Policie ho podezřívá ze „zapojení do přípravy teroristického útoku“. Podle nizozemského tisku jde o studenta z města Zevenbergen nedaleko Bredy.

Hudební skupina plánuje v Rotterdamu nový termín koncertu

Hudební skupina, která svým fanouškům ve středu kvůli „konkrétní“ teroristické hrozbě nemohla zahrát, plánuje, že se do Rotterdamu vrátí. V prohlášení uvedla, že hledá nový termín koncertu. „Nizozemská policie nás informovala, že do budoucna neexistuje žádná důvěryhodná hrozba namířená vůči našemu koncertu nebo skupině,“ uvedli rockeři z Allah-Las, kteří se kvůli volbě jména své kapely setkávají často s protesty ze strany muslimů.

Čtvrteční koncert kapela Allah-Las ve Varšavě odehrála za zvýšených bezpečnostních opatření. Polská policie před klub postavila i několik kovových zábran. „Události v Rotterdamu mě nijak neodradily, cítím se v Polsku velmi bezpečně,“ řekla agentuře AP jedna z návštěvnic koncertu.

Nizozemské úřady jsou delší dobu v pohotovosti kvůli nebezpečí teroristického útoku v zemi. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení v zemi panuje od března 2013.