Izrael má nový vůz pro boj s lesními požáry. Dostal ho z Česka

Rostoucí počet lesních požárů trápí nejen Evropu, ale také Izrael. Jeho hasiči teď mají pro boj s ohněm novou techniku z České republiky. Speciálně vyrobený vůz slavnostně od ministrů převzali pět měsíců po navázání užší spolupráce s českými kolegy.

Video Události
video

Události ČT: Česká Tatra pomůže Izraelcům hasit požáry

Hasičský speciál je jediný svého druhu. Cisternová automobilová stříkačka Tatra má zvýšený podvozek odolný vůči ohni, do nádrže se vejde čtyři a půl tisíce litrů vody a součástí je technické vybavení pro lesní požáry. Vše na přání těch, kteří stroj budou používat.

„Izraelští hasiči několikrát přijeli do České republiky, aby specifikovali své požadavky jednak na vybavení, které v tom vozidle mají, a jednak i pro ten účel,“ potvrdil poslanec ČSSD Roman Váňa. „Je to vůz, který zvládne lesní porost a těžký terén, takže to pro nás bude velká pomoc,“ dodal šéf techniky izraelských hasičů Leonid Sheiman.

Loňské požáry odřízly 1600 lidí od domova

Dar za víc než osm milionů korun je odpovědí na požáry z konce roku 2016. O domov připravily 1600 lidí a mnohé vznikly úmyslně. Letos v dubnu pak Česko podepsalo s Izraelem memorandum o hasičské pomoci.

„Rozhodli jsme se, že budeme spolupracovat na poli přípravy hasičů, společných stáží, spolupracujeme na taktických postupech k některým mimořádným událostem,“ uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

Český les na okraji Nagevské pouště, kde byl vůz Izraelcům předán, se také rozrostl o další strom. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tam jako druhý symbolický dar zasadil rohovník známý jako svatojánský chléb.