Porošenko by chtěl v Donbasu vojenskou misi OSN. Mluvil o ní s Mattisem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v Kyjevě hovořil s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem o možnosti vojenské mise OSN v Donbasu a o americké vojenské podpoře. Podle agentury Reuters to oznámil Porošenko s tím, že na východě Ukrajiny je nyní nejméně 3000 ruských vojáků. Mattis pak uvedl, že Rusko se snaží překreslit státní hranice a že USA neuznají ruskou anexi ukrajinského autonomního poloostrova Krym.

Video Události
video

Události ČT: Ministr obrany Mattis na Ukrajině

Porošenko řekl, že je spokojený s vývojem v otázce možných dodávek amerických bojových zbraní ukrajinské armádě. Moskva takovou podporu odmítá. Mattis ale kritiku Moskvy odmítl s tím, že to není provokace a že takové vyzbrojení by znamenalo posílení obranyschopnosti Ukrajiny. Dodal, že možnost dodávek zbraní svědomitě vyhodnocuje a že o svém postoji bude informovat amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Ukrajinské vedení by si to velmi přálo, mluví se o tom už dlouho. Mluví se o tom, že by šlo o dodávky zbraní včetně protitankových či protiletadlových. To je samozřejmě věc, která by měla zásadní vliv na vztahy Washingtonu, Moskvy a Kyjeva,“ uvedl zpravodaj ČT v Moskvě David Miřejovský.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře s Janem Šírem

„Pro Rusko by to bylo něco v současné chvíli nepředstavitelného, že by Amerika dodávala tyto zbraně na Ukrajinu, která samozřejmě by je podle Moskvy velmi pravděpodobně nasadila proti proruským povstalcům na východě země,“ dodal Miřejovský. 

Mattis rovněž hovořil o americkém úsilí vyřešit diplomatickou cestou konflikt v ukrajinském Donbasu, jehož část je pod kontrolou proruských separatistů. V této souvislosti upozornil, že Moskva se nedrží svých mezinárodních závazků, včetně minských dohod, které určují postup mírového řešení na východě Ukrajiny.

Výbuch v centru Kyjeva těžce zranil dva lidi

Mattis je prvním šéfem Pentagonu, který za uplynulé desetiletí Ukrajinu navštívil, poznamenala AP. Vedle oficiálních jednání se zúčastnil i vojenské přehlídky u příležitosti oslav nezávislosti. Ukrajina se od Sovětského svazu odtrhla v srpnu 1991.

Centrem Kyjeva též otřásla exploze, při které utrpěli zranění dva lidé. Podle vyšetřovatelů se jednalo o výtržnictví, uvedla mluvčí ukrajinské tajné policie (SBU) Olena Hitljanská. Šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov však nevylučuje, že se mohlo jednat o teroristický čin, napsala agentura Interfax-Ukrajina.

Bezpečnostní složky už dříve varovaly před možnými provokacemi v souvislosti s Dnem nezávislosti. Místní televizní stanice Hromadske uvedla, že v nemocnici s těžkými zraněními skončil jeden muž a jedna žena. Podle jednoho ze svědků bylo výbušné zařízení zřejmě vyhozeno z kolem projíždějícího automobilu.