IS hrozí Španělům novými útoky, v Nizozemí zadrželi dalšího podezřelého

Islámský stát (IS) na novém videu pochválil útočníky z Barcelony a pohrozil Španělsku dalšími atentáty. Na jihu Nizozemska mezitím zadrželi druhého muže, který je podezřelý z přípravy útoku na koncert v Rotterdamu.

Video Studio 6
video

Nizozemci zadrželi dalšího možného teroristu

Nizozemská policie zadržela už ve středu večer v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou poznávací značkou, ve které byly plynové bomby. 

Televize NOS ale uvedla, že podle policie je muž zřejmě neškodný. Byl údajně opilý a náklad plynových bomb dokázal vysvětlit. Také španělská tisková agentura Europa Press tvrdí, že zadržený Španěl není napojen na džihádisty.

Krátce před zadržením prvního podezřelého policie zrušila kvůli „teroristické hrozbě“ v nedaleké hale koncert americké rockové skupiny Allah-Las, která kvůli svému názvu už dříve obdržela kritické ohlasy od muslimů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24 k zásahu v Nizozemsku

Rotterdamský starosta Ahmed Aboutaleb přitom upozornil, že zatím není jasné, zda výstraha před teroristickou hrozbou a zadržení řidiče dodávky spolu souvisí.

Na možnou hrozbu upozornila Nizozemce španělská policie, která vyšetřuje nedávné atentáty ve Španělsku. K útokům v Katalánsku chtěli původně radikálové použít propanbutanové bomby, nakonec ale od záměru ustoupili a útočili autem.

Atentáty, k nimž se přihlásil IS, si vyžádaly patnáct obětí a více než sto zraněných. Španělské úřady již identifikovaly pozůstatky druhé osoby z Alcanaru, která podle nich patřila k 12členné teroristické buňce. Dva ze čtyř zadržených podezřelých soud pustil na svobodu. Musí ale odevzdat pas a pravidelně se hlásit.

„Žádám Alláha, aby přijal naše bratry z Barcelony. Naše válka proti vám bude pokračovat až do konce světa,“ říká na videu IS muž se zahalenou tváří, jímž je podle španělských médií abú Salmán Al-Ándalus. Al-Ándalus je historický název pro oblast na jihu Španělska, kterou ve středověku ovládali muslimové.

Druhý muž v uniformě IS, který má tvář odhalenou, vyzývá ke svaté válce (džihádu). „Džihád nemá hranice. Pokud nemůžeš odejít do Islámského státu, dělej džihád tam, kde jsi,“ říká muž, kterého španělská média identifikovala jako Muhammada Jasína Péreze, zvaného El Cordobés (Córdoban, muž z města Córdoba).

IS už v minulosti Španělům prostřednictvím videa několikrát hrozil, například v lednu 2016 varováním, že Španělsko zaplatí vysokou cenu za to, že vyhnalo muslimy z Andalusie. Na tomto videu byla zároveň zachycena vražda pěti lidí. V listopadu 2015 po útocích v Paříži IS také hrozil Madridu. „Chceme dobýt Paříž před Římem a Al-Ándalusem,“ zaznělo tehdy od radikálů.

 

V boji s teroristickou hrozbou postupuje Španělsko společně s Francií. Konkrétní spolupráci dohodli ministři vnitra obou zemí v Paříži, která se už několikrát stala terčem útoků.

„Právě jsme podepsali dohodu, díky které zahájíme společný výcvik francouzské a španělské policie. Sto dvacet policistů bude od osmého října po osm měsíců zařazeno do výcvikového střediska španělské civilní policie ve Valdemoro poblíž Madridu,“ sdělil francouzský ministr vnitra Gerard Collomb.

Španělská muslimská obec mezitím chystá na konec letošního roku sčítání mešit a imámů. Mozkem nedávných útoků byl totiž zřejmě marocký imám z města Ripoll. Některé z komunit chystají do budoucna lepší prověřování imámů.