Maročan, který útočil ve Finsku, skončil ve vazbě. Tvrdí, že není terorista

Marocký žadatel o azyl Abdarrahmán Maškáh, který je podezřelý z pátečního útoku nožem ve finském městě Turku, byl vzat do vyšetřovací vazby. Ve výpovědi před soudem přiznal, že zabil dvě ženy a osm lidí zranil. Popřel ale, že měl jeho útok teroristický motiv. Maškáh čelí obvinění z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým záměrem. Zadrženi byli ještě čtyři další Maročané – tři z nich rovněž skončili ve vazbě, čtvrtý byl propuštěn.

Maročan Abdarrahmán Maškáh vypovídal na dálku z nemocnice
Zdroj: Reuters Autor: Lehtikuva Lehtikuva

Maškáh, kterého policisté po činu postřelili a zadrželi, vypovídal z nemocnice prostřednictvím videa.

Finské bezpečnostní složky mezitím uvedly, že už počátkem letošního roku dostaly upozornění o změně chování tohoto Maročana. Jeden cizí státní příslušník policii upozornil, že se Maškáh radikalizoval a projevuje zájem o extremistické ideologie.

Policisté zprávu předali kontrarozvědce SUPO, ale podle ní toto sdělení neobsahovalo žádné konkrétní údaje o případných plánech Maškáha spáchat atentát. „Úřady dostaly za poslední dva roky více než 1000 podobných tipů. Snažíme se každým z nich zabývat. Tipy, které obsahují konkrétní hrozbu, mají prioritu,“ uvedl šéf SUPO Jyri Rantala.

Úřady ve Finsku sledují přes 300 lidí

Jak napsal zpravodajský server Yle, jméno Abdarrahmán Maškáh nebylo na seznamu lidí, které mají protiteroristické síly sledovat. Podle kontrarozvědky SUPO úřady nyní sledují aktivity asi 350 lidí, které považují za potenciálně nebezpečné.

Finský Národní úřad pro vyšetřování (NBI) potvrdil dřívější zprávy finských médií, že Maškáh požádal ve Finsku o azyl a že mu tato žádost byla zamítnuta. Šéf NBI Robin Lardot prohlásil, že Maročan se proti tomuto rozhodnutí ještě před útokem odvolal.