Oheň zachvátil Rostov na Donu. Zničeno bylo 100 domů a platí výjimečný stav

Při požáru v centru jihoruského Rostova na Donu bylo dnes zničeno 100 budov, z toho více než 80 obytných domů. Oheň mohl někdo založit úmyslně, o místní pozemky mají zájem developeři.

Požár v Rostovu na Donu
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Maxim Romanov

Místní úřady kvůli ohni vyhlásily ve městě výjimečný stav, informovala agentura TASS. Při požáru se zranilo 45 lidí, z nichž sedm bylo hospitalizováno. Bezpečnostní složky evakuovaly více než 650 osob, v zasažené čtvrti nefunguje elektrický proud a vypnutý je i plyn.

Oheň se rozšířil na plochu až 10 000 metrů čtverečních a plameny s pomocí více než 200 kusů hasičské techniky hasilo zhruba 1200 hasičů. Na místě zasahovalo i sedm vrtulníků ministerstva pro mimořádné situace a ministerstva obrany. Záchranářům práci ztěžoval především vítr o rychlosti více než 70 kilometrů za hodinu.

Podle policie požár pravděpodobně způsobil zkrat domácího spotřebiče v opuštěném domě. Ruská verze zpravodajského serveru BBC však informovala o možném úmyslném založení ohně. Zasaženou čtvrť už začátkem srpna postihla série požárů, které někteří místní obyvatelé dávali do souvislosti se zájmem jisté developerské firmy o lukrativní pozemky v této části města.

 

Požár, Rostov na Donu
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Yevgeny Dubrovsky

Domy, ve kterých hořelo v pondělí, se nacházejí v historickém centru Rostova, kde některé ulice nemají ani asfaltový povrch a kde chybí i kanalizace. Jedna z obyvatelek čtvrtě přitom uvedla, že na začátku srpna jí představitelé neznámé developerské firmy nabízeli za její dům a pozemek 2,4 milionu rublů (zhruba 900 tisíc korun). Když prodej odmítla, zástupci firmy jí vyhrožovali, že dům zapálí.