Londýnský Big Ben utichl. Znovu se ozve možná až za čtyři roky

Slavný zvon Big Ben v Londýně, který odbíjí hodiny už téměř 160 let, se v poledne britského času odmlčel. Od časomíry bude odpojený až čtyři roky a zazní jen občas při slavnostních příležitostech, například na Nový rok nebo na Den válečných veteránů. Hodiny na věži britského parlamentu totiž čeká rozsáhlá oprava. Britská Dolní sněmovna se ale délkou odstávky zvonu bude ještě zabývat a možná ji přehodnotí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Slavný londýnský Big Ben odbíjel naposledy, znovu se rozezní za 4 roky

„Na samotné dvoraně parlamentu pod Big Benem se shromáždily asi tři, možná čtyři stovky lidí, mezi nimi několik poslanců, zaměstnanci parlamentu, kuchaři… A na druhé straně na parlamentním náměstí stály další stovky, možná tisíce turistů a obyčejných Britů, kteří si přišli to poslední zvonění poslechnout,“ popsal z Británie pulbicista Jan Jůn.

Od uvedení do provozu v roce 1859 to bude nejdelší pauza, během níž se Londýňané a turisté budou muset obejít bez tohoto ikonického zvuku metropole. Zvon se odmlčel například při pohřbu Margaret Thatcherové, první britské premiérky, v roce 2013. Není to také poprvé, co je vyřazen z provozu kvůli údržbě, naposledy se tak stalo v roce 2007.

Proti dlouhé pauze se vyslovila i premiérka Theresa Mayová, podle níž „čtyřletá odmlka nemůže být pro Big Ben nic dobrého“. Proti čtyřleté odmlce se ohradili i někteří zákonodárci a Big Bena při tom označili za důležitý symbol britské demokracie. Přejí si, aby byl harmonogram oprav urychlen.

Video Big Ben: Poslední zvonění
video

Big Ben: Poslední zvonění

Labouristický poslanec Stephen Pound neskrývá svou skepsi a nemyslí si, že se opravy hodin a věže stihnou do roku 2021: „Už jste někdy slyšeli o nějakém vládním projektu, který byl dokončen podle harmonogramu a vešel se do rozpočtu?“ Lídr opozice Jeremy Corbyn navrhl, aby se zvuk Big Benu pouštěl z nahrávky.

Podle mechanika Iana Westwortha je renovace nutná. Do věže zatéká a rám hodin se v jednom místě bortí. „Jde o to, aby mohli pracovat celé dny bez toho, že by každých 15 minut utrpěli šok,“ zdůvodnil odmlku zvonu Westworth.

Při nadcházející rekonstrukci budou hodiny demontovány a každá jejich součástka bude pečlivě zkoumána a opravena. Čtyři ciferníky čeká vyčištění, rafije budou sejmuty a odeslány k renovaci. Jeden ciferník zůstane viditelný, aby Londýňané a turisté měli přehled o čase. Místo historického hodinového mechanismu bude čas prozatímně měřit moderní elektrický stroj.

Big Ben odměřuje čas už téměř 160 let

Věž s hodinami a zvonem zvaným Big Ben patří k hlavním turistickým atrakcím Londýna. Do roku 2012 se oficiálně jmenovala Hodinová věž, ale častěji se jí říkalo Big Ben podle největšího zvonu. Při příležitosti 60. výročí nastoupení současné britské panovnice královny Alžběty II. na trůn byla stavba přejmenována na Alžbětinu věž.

Dodnes není úplně jasné, po kterém Benjaminovi (Benovi) zvon nosí své jméno. S největší pravděpodobností jím byl mohutný a tělnatý Sir Benjamin Hall, který byl vrchním komisařem veřejných prací a na instalaci zvonu dohlížel. Žádné záznamy se o tom ale údajně nedochovaly. Podle další verze vděčí zvon za svoji přezdívku tehdy populárnímu boxerovi v těžké váze Benjaminu Cauntovi.

Video Studio ČT24
video

Publicista Jůn: Zájem o poslední vyzvánění dokládá, o jak kontroverzní záležitost jde

Publicista Jůn: Zájem o poslední vyzvánění dokládá, o jak kontroverzní záležitost jde

Studio 6: Ivan Kytka s podrobnostmi o rekonstrukci Big Benu

Hodiny začaly čas poprvé odpočítávat 31. května 1859, zvon začal bít 11. července téhož roku. Zpočátku zvuk čtrnáctitunového kolosu považovali zákonodárci za příliš hlasitý. První zvon ve věži pokusně odbíjel již v roce 1856, kvůli prasklinám musel být ale vyměněn.

Stavbu novogotické věže, která je vysoká 96 metrů, provázely od poloviny 19. století také problémy, několikrát byl překročen rozpočet, mechanismus hodin byl pro věž příliš velký a minutové ručičky byly zase příliš těžké, aby vůbec oběhly ciferník. 

Hodiny mají čtyři prosklené ciferníky, z nichž každý má průměr sedm metrů. Systém hodin zůstává stejný jako před půldruhým stoletím. Celý mechanismus je třeba také promazávat a seřizovat.

  • Velký zvon s průměrem 2,7 metru je naladěn na tón E, který zní každou celou hodinu. Opakuje se tolikrát, kolik hodin právě je.
  • Kolem velkého zvonu jsou čtyři menší zvony, na které hraje stroj každou čtvrthodinu různě dlouhou sekvenci (od jednoho po čtyři takty) ze čtyř tónů – Gis, Fis, E a H. Traduje se, že jde o melodii z Händelova Mesiáše.
  • V celou hodinu nejprve zazní malé zvony a následuje odbíjení velkého zvonu.

Hluboké tóny Big Benu se s rozšířením rozhlasu dostaly i k lidem žijícím mimo Londýn. Stanice BBC je poprvé odvysílala na Silvestra 1923, krátce poté se typické zvonění stalo součástí začátku hlavních zpravodajských relací. Svoji televizní premiéru si Big Ben odbyl opět na Silvestra – v roce 1949 – a od té doby poslední minuty končícího roku vždycky odměřují v Británii právě tyto hodiny.

Slavnému zvonu se nevyhnuly ani občasné poruchy či zpoždění. Během první světové války zvon úplně utichl na dva roky, za druhé světové války, v květnu 1941, kdy byl parlament zničen při německém bombovém náletu, se rozbil i jižní ciferník. Kus kovu ulomený v hodinovém stroji umlčel v roce 1976 hlavní zvon na 22 dní a čtvrthodiny přestaly odbíjet dokonce několik měsíců.

V roce 2015 začaly hodiny odbíjet s minimálně šestisekundovým předstihem a musel být přerovnán systém rovnováhy a příslušných závaží v mechanismu stroje. Před šesti lety zase odborná zpráva potvrdila, že se věž naklání a náklon se každým rokem zhoršuje.