V Berlíně se sešly stovky neonacistů. Odpůrci pochod zablokovali

Několik stovek neonacistů se v sobotu sešlo na manifestaci v berlínské čtvrti Špandavě (Spandau) v souvislosti s výročím úmrtí Rudolfa Hesse, blízkého spolupracovníka nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Podle listu Potsdamer Neuste Nachrichten dorazili také pravicoví extremisté z Česka a Maďarska. Příznivci levice a obyvatelé Berlína ale zabránili neonacistům, aby došli k místu Hessovy bývalé věznice.

Kolem tisíce lidí znemožnilo více než pěti stům neonacistů, aby svůj pochod zakončili u bývalé káznice ve Špandavě, kde Hess za ne zcela jasných okolností zemřel. Po zablokování cesty se extremisté vrátili k nádraží, kde pronášeli projevy. Ty jejich odpůrci narušovali skandováním hesel jako „nacisté jděte domů“.

Policie ale obě skupiny oddělovala a nezaznamenala žádné větší incidenty, řekl agentuře AP mluvčí berlínských strážníků. Příslušníků bezpečnostních složek bylo na místo kolem tisícovky.

Odpůrce krajní pravice podpořily mimo jiné levicové politické strany a odbory. „Zákaz (pochodu neonacistů) by mi byl sympatický, pečlivě jsme to prověřovali, ale zjistili jsme, že demokratické zřízení bohužel platí i pro hovada,“ uvedl sociální demokrat Andreas Geisel, který má na berlínské radnici na starosti rezort vnitra.

Protest proti setkání příznivců extrémní pravice
Zdroj: ČTK/imago stock&people
Autor: Christian Ditsch

Příznivci krajní pravice se v Berlíně sešli u příležitosti 30. výročí úmrtí Rudolfa Hesse. Jeden z nejbližších Hitlerových spolupracovníků za ne zcela objasněných okolností v roce 1941 odletěl do Británie, kde chtěl vyjednávat o míru a uvolnit tak Třetí říši ruce pro válku se Sovětským svazem. Britové ale Hesse zadrželi a po válce byl v norimberském procesu odsouzen k doživotnímu vězení.

Za Hessovou památkou dřív neonacisté směřovali do Wunsiedelu

Hess zemřel 17. srpna 1987 ve věku 93 let ve vězení ve Špandavě. Podle oficiální verze spáchal sebevraždu, neonacisté ale dlouhodobě tvrdí, že byl ve vězení, které bylo po jeho smrti srovnáno se zemí, zavražděn.

Pochody k uctění památky Rudolfa Hesse se dlouhá léta konala v bavorském Wunsiedelu, který leží asi 25 kilometrů západně od Chebu a kde se nacházel hrob nacistického pohlavára. V roce 2011 ale úřady Hessovy ostatky vyzvedly, spálily a rozprášily do moře.