V sibiřském městě Surgut pobodal muž nožem sedm lidí, k útoku se hlásí Islámský stát

Ve městě Surgut na Sibiři v sobotu neznámý muž pobodal nožem sedm lidí. Muž, jehož motiv zatím není jasný, byl zastřelen, informovali podle agentury Ria Novosti vyšetřovatelé. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. V pátek ve Finsku také zaútočil muž nožem a pobodal několik lidí, přičemž dva z nich zemřeli.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Heikki Saukkomaa

Dva ze zraněných v Surgutu jsou podle lékařů v ohrožení života. Vyšetřovatelé podle agentury Interfax útočníka předběžně identifikovali jako 23letého místního rodáka. Prověřují dál informace o tom, že měl psychické problémy.

Případ vyšetřuje policie jako pokus o vraždu a nesoustředí se na verzi o teroristickém útoku. K činu se ale později přilhlásil takzvaný Islámský stát, jak uvedla agentura AMAK, již teroristé využívají jako svůj sdělovací prostředek. IS se však hlásí k většině podobných incidentů.

Bezpečnostní opatření zvýšena. Místní média přirovnávají incident k finskému útoku 

Starosta Surgutu vyzval obyvatele ke klidu a ujišťoval je, že policie má situaci pod kontrolou. Ve městě byla posílena bezpečnostní opatření a obchodní středisko nedaleko místa útoku bylo evakuováno, napsala agentura TASS. V Surgutu žije asi 360 tisíc lidí a je centrem ropného průmyslu na Sibiři.

Agentura DPA uvedla, že místní média tento incident přirovnávala k pátečnímu útoku ve finském Turku, kde mladý Maročan pobodal celkem deset lidí, dva z nich zemřeli. Městský televizní kanál v Surgutu prý také odvysílal záběry, na nichž policie zatýkala údajného druhého pachatele.

V Rusku teroristé útočili naposledy začátkem dubna, kde při atentátu v petrohradském metru zahynulo 16 lidí. Poté, co se Rusko angažuje v Sýrii jako spojenec syrské armády, stalo se terčem výhrůžek Islámského státu i syrské odnože Al-Káidy.

/*json*/{"map":{"lat":63.91970166292714,"lng":68.24586532880858,"zoom":3,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":61.233905620653694,"lng":73.40377807617188,"type":"8","description":"Surgut"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/