Trump ruší poradní sbor, který ještě ani nevznikl. Další prezidentův výbor rezignoval

Prezident Spojených států amerických Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu. Hlava Bílého domu přišla s rozhodnutím den po rozpuštění jiných dvou již ustavených poradních skupin. Šéfové velkých podniků, kteří byli členy poradních sborů, totiž končili své angažmá v nich na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii. Kvůli nim rezignoval také téměř celý poradní výbor pro umění a humanitní vědy. 

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Tým pro infrastrukturu se měl zabývat Trumpovým plánem investic v objemu jednoho bilionu dolarů (22 bilionů Kč) určených na opravy silnic, mostů či letišť, což představuje vedle zdravotní a daňové reformy jeden z klíčových volebních slibů prezidenta.

Členy poradního sboru se měli stát zástupci z oblasti nemovitostí, stavebnictví, dopravy a dalších sektorů ekonomiky. Nařízení tuto skupinu vytvořit podepsal Trump minulý měsíc.

Další Trumpův poradní výbor se rozpadá

Rezignaci oznámili v pátek také téměř všichni členové dalšího poradního výboru pro umění a humanitní vědy. Informovala o tom agentura AP s tím, že Bílý dům na její žádost o komentář zatím nereagoval.

Rezignaci podalo 16 ze 17 členů poradního výboru pro umění a humanitní vědy, mezi nimi i herec Kal Penn či umělec Chuck Close. „Rovnítko, které nesprávně protlačujete mezi neonacisty a jejich odpůrce, nemůže obstát. Fakt, že administrativa odmítla rychle a jasně odsoudit rakovinu nenávisti, jen napomáhá těm, kteří si přejí, aby Amerika byla nemocná,“ uvádějí ve svém rezigančním dopise členové výboru.

„Kdybychom Vaši nenávistnou rétoriku ignorovali, podíleli bychom se na Vašich slovech i činech,“ stojí v dopise. „Teorie nadřazenosti bílé rasy, diskriminace a nevybíravé poznámky, to nejsou americké hodnoty. Vaše hodnoty nejsou americké hodnoty. Musíme mít a máme hodnoty lepší. Pokud Vám to není jasné, pak Vás vyzýváme, abyste na svou funkci rezignoval,“ uvádí se v dopise členů poradního výboru.

Ve středu prezident rozpustil Průmyslovou radu a Fórum pro strategii a politiku. Zdůvodnil to tím, že jejich členy nechce vystavovat tlaku. Členové se svých míst v poradních orgánech vzdávali v reakci na Trumpovo hodnocení násilností v Charlottesvillu, na kterém podle něj nesou vinu jak neonacisté, tak jejich odpůrci.

V Charlottesvillu propukly násilnosti vyvolané shromážděním krajní pravice, jejíž příslušníci protestovali proti odstranění sochy jižanského generála Roberta Leeho. Ke shromáždění se připojili neonacisté, členové Ku Klux Klanu a stoupenci nadřazenosti bílé rasy. Akce vyvrcholila tragickým útokem pravicového radikála, který autem najel do davu odpůrců neonacistů. Zabil přitom mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil.