Jednotně proti teroru. Politický i sportovní svět soucítí s Barcelonou

Svět vyjadřuje solidaritu s Barcelonou, kde při útoku umírali lidé na promenádě Las Ramblas. Unijní zástupci mluví o jednotné Evropě v boji proti terorismu, pomoc slibují také Spojené státy. Útok odsoudil i sportovní svět, ať už fotbalové kluby Real Madrid a FC Barcelona, či automobilový závodník Fernando Alonso.

Lidé prchající z místa činu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Giannis Papanikos

Španělské politiky atentát šokoval.  „Teroristé nikdy neporazí sjednocený národ, který miluje svobodu a čelí barbarství. Celé Španělsko je s oběťmi a jejich rodinami,“ zdůraznil premiér Mariano Rajoy. 

„Jsou to vrazi, jednoduše kriminálníci, kteří nás nebudou terorizovat. Celé Španělsko je s Barcelonou,“ napsal španělský královský palác v prohlášení. Starostka Barcelony Ada Colauová oznámila, že město uctí památku obětí minutou ticha v pátek v poledne.

Katalánský premiér Carles Puigdemont poděkoval lidem z Barcelony a ostatním po celém světě, kteří nabídli Katalánsku svou podporu. „Katalánsko je a vždy bylo mírumilovnou zemí, kde jsou ostatní lidé vítáni. Tváří v tvář terorismu vždy zvítězíme, vždy budeme jednotní. Demokracie vždy zvítězí nad barbarstvím,“ konstatoval.

Násilí odsoudil na Twitteru také český premiér Bohuslav Sobotka:

Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že je myšlenkami s oběťmi a se zasahujícími záchranáři. „Spojené království stojí při Španělsku proti teroru,“ napsala na Twitteru.

Londýn stojí při Barceloně proti ďábelskému terorismu, reagoval na tragické dění starosta Londýna Sadiq Khan. „Mé myšlenky jsou s oběťmi tohoto barbarského teroristického útoku ve skvělém městě Barcelona,“ uvedl politik na Twitteru. Britská metropole čelila v uplynulých měsících útokům hned několikrát.

Solidaritu se Španěly vyjádřili i zástupci Unie – šéf europarlamentu Antonio Tajani a předseda Evropské rady Donald Tusk. „Celá Evropa je s Barcelonou. Naše myšlenky jsou s oběťmi a s těmi, kterých se útok dotkl,“ uvedl Tusk.

Podobně odsoudil útok a hovořil o spojenecké jednotě proti terorismu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzdvihl hrdinství těch, kteří navzdory nebezpečí spěchali na pomoc těm, kteří se ocitli v nejvyšším ohrožení.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson varoval teroristy, že budou hnáni k odpovědnosti. „Teroristé napříč světem by měli vědět – Spojené státy a naši spojenci jsou rozhodnuti vás najít a pohnat k odpovědnosti,“ podotkl šéf diplomacie USA.

Za Barcelonu se modlí i manželka amerického prezidenta Melania Trumpová. Sám šéf Bílého domu slíbil španělskému městu pomoc. „Spojené státy odsuzují teroristický útok v Barceloně a udělají vše, co je nezbytné k tomu, aby pomohly. Buďte tvrdí a silní, milujeme vás!“ napsal Trump na Twitteru.

 „Jsme v hlubokém smutku za oběti odporného útoku v Barceloně a vyjadřujeme Španělům solidaritu a přátelství,“ prohlásil mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron napsal, že všechny myšlenky a solidarita Francie směřují k obětem tragického útoku v Barceloně. „Zůstáváme jednotní a odhodlaní,“ upozornil.

Ozvali se i starostové Paříže a Nice, které se v minulosti rovněž staly oběťmi teroristického útoku. „Barcelona a Paříž jsou městy sdílení, lásky a tolerance. Tyto hodnoty jsou silnější než tento ohavný a zbabělý terorismus,“ reagovala pařížská starostka Anne Hidalgová. Zhrození z incidentu a podporu obětem „hanebného útoku“ vyjádřil starosta města Nice Christian Estrosi.

Soustrast vyjádřil španělskému králi také šéf Kremlu Vladimir Putin. „Rozhodně odsuzujeme tento krutý a cynický zločin proti civilním obyvatelům. Co se stalo, opět potvrzuje potřebu skutečného sjednoceného úsilí celého světového společenství v nekompromisním boji proti silám teroru,“ prohlásil ruský prezident.

Útok v Barceloně odsoudila i Španělská islámská komise. „Španělští muslimové vyjadřují soustrast rodinám obětí a vyjadřují svou solidaritu s obyvateli Barcelony a Španělska. Španělská islámská komise se opakovaně zavázala bojovat proti jakémukoli druhu terorismu a doufá, že osoby odpovědné za tyto útoky, budou zatčeny a postaveny před soud, jakmile to bude možné,“ uvedli zástupci muslimů.