Bilance obětí sesuvu v Sieře Leone stoupla na téměř čtyři sta

Záchranáři po pondělním sesuvu půdy v Sieře Leone už vyprostili téměř 400 těl. S odkazem na vrchního koronera o tom informovala agentura Reuters. Červený kříž odpoledne uvedl, že se po sesuvu stále pohřešuje 600 osob a odhadoval, že bilance mrtvých poroste. Záchranné práce stále pokračují.

Následky sesuvu půdy ve slumech v okolí hlavního města Freetownu
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Wang Bo

Vrchní koroner Seneh Dumbuya oznámil, že vyproštěno bylo téměř 400 těl s tím, že konečná bilance obětí podle něj přesáhne 500. Bahno po silném dešti zavalilo nebo strhlo stovky domů a chatrčí ve slumech v okolí Freetownu, který má oficiálně asi milion obyvatel. Nejvíce sesuvy postihly předměstí Regent. O střechu nad hlavou přišlo odhadem kolem 3000 lidí.

Během úterý se uskutečnily hromadné pohřby, které podle agentury Reuters uvolnily místa v přeplněných márnicích.

„Nikdy jsem nic podobného neviděl… Řeka bahna najednou zavalila celé komunity a úplně je smetla. Bojujeme s časem, dalšími záplavami a nebezpečím, že se začnou šířit nemoci,“ uvedl programový vedoucí Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce Abdul Nasir s tím, že sesuv postihl asi 9000 lidí.

Prezident Sierry Leone Ernest Koroma vyzval obyvatele Regentu a dalších postižených oblastí v okolí metropole, aby opustili své domovy, a usnadnili tak záchranářům a vojákům pátrání po možných přeživších. V okolí Freetownu vzniklo několik registračních a asistenčních center, kde se mohou evakuovaní hlásit, dodal prezident.