Rakousko posiluje kvůli migrantům hraniční kontroly, Česka se nedotknou

Rakousko posiluje namátkové kontroly na vybraných místech své jižní a východní hranice. Ministerstvo vnitra tím reaguje na zvýšení počtu migrantů, kteří se snaží do země dostat. Policejní jednotky a vojáci se mají objevit na hranicích s Maďarskem, Slovinskem a Itálií. Česka se kontroly nedotknou.

Video Události
video

Rakousko posiluje kvůli migrantům hraniční kontroly

Přechodem Spielfeld na slovinsko-rakouské hranici se deseti tisíce turistů, včetně Čechů, vracejí z dovolené od Jaderského moře. Posílení kontrol tam zatím není vidět a provoz probíhá plynule bez zdržení.

Častější namátkové kontroly chtějí Rakušané spustit kvůli větším skupinám migrantů, které v posledních dnech zadrželi. Jejich počet se pohybuje na trase z Balkánu okolo čtyřiceti denně.

Rakouská vláda předem avizovala, že bude cílit hlavně na menší hraniční přechody. Policisté a vojáci se mají zaměřit také na brennerský průsmyk na hranici s Itálií, která letos čelí největšímu přílivu migrantů. Už v červenci Vídeň pohrozila, že do oblasti pošle obrněné transportéry, nakonec je ale po stížnostech italské vlády nenasadila.

Politici tvrdí, že nechtějí dopustit opakování krize z roku 2015, kdy do země proudily tisíce migrantů denně. Zároveň ale uklidňují, že k tomu má současný stav daleko, což potvrzuje i počet žádostí o azyl. Rakousko jich letos zatím přijalo na patnáct tisíc, o polovinu míň než za stejné období loni. Některé tábory tak jsou už několik měsíců prázdné, jako třeba tenhle na severu země.

Téma migrace přesto ovládá kampaň před říjnovými předčasnými volbami. Strany s největší šancí na úspěch slibují přísná azylová pravidla i další hraniční kontroly v případě potřeby.