Jeden vir zneškodnil, kvůli jinému stojí před soudem. Nedávný IT hrdina čelí šestinásobnému obvinění

Ještě před nedávnem byl Marcus Hutchins oslavovaný hrdina, protože zastavil celosvětový kybernetický útok vyděračského viru WannaCry. Nyní se situace obrátila a třiadvacetiletý Brit stojí před soudem. Byl obviněn z tvorby a šíření viru Kronos, který kradl přihlašovací bankovní údaje z napadených počítačů.

Marcus Hutchins: Z hrdiny trestancem
Zdroj: ČTK/AP

Soud s mladým bezpečnostním expertem začíná v úterý. Brit čelí šesti obviněním za vytvoření a šíření nebezpečného viru. Pokud by se ukázalo, že je opravdu vinen, mohl by Hutchins skončit až na 40 let za mřížemi. Uvedl to americký advokát působící v oblasti IT a kybernetiky Tor Ekeland. Připomenul však, že v případech nebyly jmenovány žádné konkrétní oběti.

Obhájce Adrian Lobo řekl, že budou u soudu bojovat a chtějí, aby byl Hutchins prohlášen za nevinného ve všech případech, které se datují v rozmezí mezi červencem 2014 a červencem 2015.

FBI Hutchinse zatkla minulou středu v Las Vegas. Podle serveru Courage Foundation Marcusovi přátelé uvedli, že byl po složení kauce z vazby po několika dnech propuštěn. Vězeňská mluvčí Kayla Gieni v pondělí potvrdila, že se Marcus již nenachází v jejich zařízení.

Od propuštění z vazby měl Hutchins až do začátku soudního procesu zakázaný přístup k internetu, byl mu odebrán cestovní pas a byl také po celou dobu sledován pomocí GPS.

Marcus pracuje ve společnosti Kryptos Logic, která se zabývá počítačovou bezpečností. Jeho spolupracovníci se domnívají, že americký soudní systém udělal obrovskou chybu. O nevině je přesvědčena i jeho matka, podle které Marcus trávil spoustu času zastavováním podobných virů nejen v práci, ale i ve svém volném čase. Proto je podle ní velmi nepravděpodobné, aby byl zároveň tvůrcem něčeho takového.

Mluvčí britského Centra pro kybernetickou bezpečnost uvedl, že se jedná o záležitost vymáhání práva a považuje za nevhodné nyní situaci dále komentovat.

Kronos je typ malwaru známý jako „trojský kůň“. Záludnost systému spočívá v tom, že se tváří jako legitimní software. Poprvé se objevil začátkem července roku 2014 na ruském neoficiálním fóru. Autor tam za sedm tisíc dolarů sliboval program, který dokáže získat přihlašovací údaje k bankovním účtům a podobným finančním informacím.