Londýnský Big Ben na čtyři roky utichne. Čeká ho rekonstrukce

Slavný londýnský zvon Big Ben se příští pondělí v poledne na dlouhé čtyři roky téměř odmlčí, protože hodiny na věži britského parlamentu čeká rozsáhlá oprava. Oznámila to v Londýně britská Dolní sněmovna. Zvon, který odbíjí hodiny už téměř 157 let, bude od časomíry odpojený a zazní jen občas při slavnostních příležitostech.

„Oprava hodin zabezpečí jejich dlouhou životnost, udržovat je třeba i Alžbětinu věž, kde se hodiny nacházejí,“ uvedla správa parlamentních budov. Westminsterský palác na břehu Temže, sídlo britského parlamentu, je světovou turistickou atrakcí. Podle vedení Dolní sněmovny by se lidé měli příští pondělí u věže shromáždit, aby si naposledy za dlouhou dobu zvuk zvonu poslechli.

Dominanta Londýna se do roku 2012 oficiálně jmenovala jednoduše Hodinová věž, ale častěji se jí říkalo Big Ben podle největšího zvonu. Novogotická 96 metrů vysoká věž, která byla dokončena v roce 1859, nyní již pět let nosí jméno Alžběty II., a to od 60. výročí od nástupu královny na trůn.

Westminsterský palác v Londýně
Zdroj: ČTK
Autor: Robard Christophe

Teď ale věž z poloviny zakrývá lešení, které je předzvěstí rozsáhlých renovačních prací. Hodiny budou demontovány a každá jejich součástka bude pečlivě zkoumána a opravena. Čtyři ciferníky čeká vyčištění, ručičky budou sejmuty a odeslány k renovaci.

Jeden ciferník ale vždy zůstane viditelný, aby Londýňané a turisté měli přehled o čase. Místo historického hodinového mechanismu bude čas prozatímně měřit moderní elektrický stroj. Zvukový doprovod v podobě zvonů ovšem nezazní. Oprava má skončit v roce 2021.