Ministři britské vlády: Jsme pro přechodné období po brexitu, ale už zcela mimo EU

Británie potřebuje po ukončení brexitových jednání určitou přechodnou dobu, aby zmírnila dopady odchodu z Evropské unie, to však nemůže vést k váhavosti či přemýšlení o setrvání v Unii. Shodli se na tom dva přední ministři konzervativní vlády považovaní za protipóly v názorech na brexit. Jejich společné vyjádření pro tisk naznačuje smír mezi rozdělenými křídly strany premiérky Theresy Mayové, uvedla agentura Reuters.

Brexit
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Sachelle Babbar

„Myslíme si, že omezené přechodné období bude důležité pro rozšíření našich národních zájmů a poskytnutí větší jistoty podnikům – nemůže však být nekonečné, nemůže se stát zadními vrátky k setrvání v EU,“ uvedli v článku pro vydání nedělníku Sunday Telegraph ministr financí Philip Hammond a ministr obchodu Liam Fox.

Zatímco Hammond patří mezi zastánce mírnější varianty brexitu a před časem prohlásil, že by mu nevadilo ponechat například imigrační politiku prakticky beze změn, Fox razí tvrdou linii zpřetrhání zásadních vazeb s Unií.

Po březnu 2019, kdy skončí dvouleté jednání mezi oběma stranami a Británie by měla opustit EU, by sice mělo podle ministrů nastat toto přechodné období, probíhat však bude již zcela mimo důležité struktury Unie. „Říkáme oba jasně, že v průběhu tohoto období bude Británie mimo jednotný trh (EU) a mimo celní unii a bude třetí zemí, nikoli součástí evropských dohod,“ uvedli konzervativní politici.

Oba připustili, že přísnější imigrační pravidla a omezení počtu přistěhovalců nebude znamenat automatické zastavení všech cest obyvatel EU za prací do Británie. Britské společnosti „musí mít možnost najmout si talenty, které potřebují, včetně těch z EU,“ uvedli ministři.

Z řad konzervativců dosud nezaznívají zcela jednotné názory na brexit a podle médií se Londýnu nepovedl začátek vyjednávání s Bruselem zejména kvůli neshodám na tom, co vlastně chce Británie vyjednat.

Bez hraničních kontrol mezi Ulsterem a Irskem

Zatím se debata zabývala výší odstupného, které by měla Británie vyplatit, a právy, jaká mají v budoucnu mít evropští občané v Británii a Britové v EU. Příští kolo jednání je naplánováno na konec srpna. 

Ještě před tímto kolem chce údajně Londýn zveřejnit svou představu o hraničním režimu mezi Ulsterem a Irskem. List The Sunday Telegraph napsal, že irští občané budou moci pracovat v Británii a naopak.

Občané ostatních zemí EU podle návrhu budou smět volně překračovat hranice z Irska do Británie, bez pracovního povolení ale nebudou smět být ve Spojeném království zaměstnáni. 

Britská veřejnost většinově nevěří v dosažení „dobré“ dohody o brexitu

Podle průzkumu z počátku srpna 61 procent voličů nyní negativně hodnotí přístup britské vlády k rozhovorům o brexitu. Propad důvěry veřejnosti se prohlubuje od červnových předčasných parlamentních voleb, v nichž vládní konzervativci přišli o většinu v Dolní sněmovně. Vláda měla do voleb většinovou podporu veřejnosti.

Nyní je jen 35 procent dotázaných přesvědčeno o tom, že se Mayové podaří dosáhnout „dobré“ dohody o brexitu.