Eurokomisař chce zarazit vzájemné očerňování. Kvůli toxickým vejcím svolá ministry

Eurokomisař Vytenis Andriukaitis odpovědný za zdraví a bezpečnost potravin chce do konce září svolat schůzku ministrů zemí zasažených aférou s insekticidem ve vejcích. „Obviňování a očerňování nikam nevede a já s tím chci skoncovat,“ uvedl. Nakažená vejce se podle Evropské komise objevila už v patnácti zemích. Vedle západoevropských států jsou mezi nimi Slovensko či Polsko, ČR ne.

Video Zprávy v 16
video

Skandál s toxickými vejci zasáhl už 15 zemí

„Musíme spolupracovat, abychom se dokázali poučit a pohnout kupředu, místo abychom ztráceli energii při ukazování prstem na toho druhého,“ zdůraznil Andriukaitis. Jednání ministrů a úřadů odpovědných za bezpečnost potravin chce svolat nejpozději do konce příštího měsíce.

Ve Francii se už prodaly tisíce toxických vajec

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert prohlásil, že v jeho zemi se již prodalo přes 200 tisíc vajec dovezených z Belgie a Nizozemska, v nichž byla zjištěna přítomnost fipronilu. Obsah této látky byl však podle provedených testů tak nízký, že mohla být zkonzumována „bez vlivu na lidské zdraví“, řekl.

V Polsku místní úřady zachytily zásilky potenciálně kontaminovaných vajec ve třech vojvodstvích. „Ke spotřebitelům se vejce nedostala. Budou buď zničena, nebo vrácena německému dodavateli,“ řekl televizi TVN 24 mluvčí inspekce Jan Bondar. Dodal, že jde o 40 tisíc natvrdo uvařených vajec bez skořápky.

Skandál vypukl minulý týden, když se v obchodech několika evropských zemí objevily miliony vajec obsahující jedovatý insekticid fipronil. Ačkoli byla závadná vejce zjištěna i v několika dalších státech, nejvíce byly zasaženy Německo, Belgie a Nizozemsko. Jejich úřady se pak začaly vzájemně kritizovat při hledání viníků. 

Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Mluvčí EK pro obchod a zemědělství Daniel Rosario uvedl, že vedle trojice zmíněných zemí se vejce obsahující fipronil objevila rovněž v Británii, Dánsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Švédsku a Švýcarsku. Jedinou mimoevropskou zemí, odkud byl jejich výskyt hlášen, je Hongkong. 

Při konzumaci běžného množství podle dosavadních zjistění u dospělých zdravotní potíže nehrozí. Nevolnost nebo bolest hlavy ale mohou potkat děti. „Podle našich výpočtů u našich vajec je při konzumaci už dvou vajec denně u dětí výrazně překročen limit stanovený EU,“ uvedl ministr zemědělství Dolního Saska Christian Meyer.