Pašeráci u Jemenu utopili další desítky lidí. Jde o druhý případ za dva dny

U jemenských břehů se zřejmě utopilo dalších 55 migrantů z Afriky poté, co je pašeráci násilím přinutili naskákat do vody. Na lodi bylo na 180 běženců z Etiopie a Somálska. Uvedla to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), podle níž jde už o druhý podobný čin za dva dny.

„Viděli jsme pět mrtvých těl a můžeme potvrdit pět obětí. Padesát lidí se stále pohřešuje, takže bude zřejmě 55 mrtvých,“ řekla mluvčí IOM Oliva Headonová. Dodala, že lidé prchající ze Somálska a Etiopie nemají velké šance doplavat na břeh, protože jsou zesláblí. Jejich země totiž sužuje sucho a jsou na pokraji hladomoru.

Už ve středu večer IOM oznámila, že u břehů Jemenu zemřelo zhruba 50 mladistvých migrantů z Etiopie a Somálska. Utopili se poté, co pašerák asi 120 lidí z člunu nahnal do vody, když u pobřeží zahlédl lidi, kteří vypadali jako úředníci.

Lidé z chudých zemí východní Afriky prchají do Jemenu přesto, že tam už skoro tři roky zuří občanská válka. Ta v Jemenu způsobila rozsáhlou humanitární krizi a epidemii cholery. Na jihu Jemenu je ale několik uprchlických táborů. Letos v březnu zemřelo 42 běženců poté, co se plavidlo s asi 140 somálskými uprchlíky u jemenských břehů dostalo do palby.

Vyšetřovatelé OSN z útoku obvinili koalici vedenou Saúdskou Arábií, která bojuje v Jemenu s tamní vládou proti povstalcům. Podle IOM podniklo riskantní cestu ze zemí Afrického rohu do Jemenu letos na 55 tisíc lidí.