Kanada otevře uprchlický tábor u hranic s USA. Budou tam hlavně Haiťané

Kanadské úřady se kvůli nebývalému přílivu běženců ze Spojených států rozhodly otevřít uprchlický tábor poblíž americké hranice. Zařízení, které v současnosti buduje kanadská armáda, bude mít kapacitu až 500 osob, uvedla stanice BBC. Ze stejných důvodů se již začátkem srpna rozhodl Montreal dočasně přebudovat na středisko pro uprchlíky část olympijského stadionu.

Video Horizont ČT24
video

Nápor migrantů se stupňuje, Kanada otevře nový tábor u hranic s USA

Armádou budovaný tábor počítá s nouzovými lůžky ve vyhřívaných stanech, kde by žadatelé měli čekat na vyřízení svých azylových žádostí. „Budeme tu mít 25 velkých stanů, se zajištěným stravováním, osvětlením a pevnou podlahou. Je to kapacita pro ubytování zhruba 500 lidí,“ uvedl muvčí kanadské vojenské policie Yves Desbiens.

Uprchlíci převážně haitského původu se z USA začali přesouvat na sever v souvislosti s nevstřícnou imigrační politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten chce ukončit humanitární výjimku pro pobyt Haiťanů. 

Migranty zelená hranice láká z toho důvodu, že kdyby do Kanady jeli přes legální přechod, nemohli by žádat o azyl. Na ilegální přechody zákon nepamatoval, což politici chtějí změnit. „Tohle není volná vstupenka ke statusu uprchlíka. Ani v nejmenším. Překročení hranice tady není žádnou zárukou automatického vpuštění do země,“ konstatovala kanadská poslankyně Brenda Shanahanová.

Za první polovinu letošního roku do Kanady přešlo 4345 žadatelů o azyl, což je výrazný nárůst proti minulým letům. Více než 3300 z toho zamířilo do provincie Quebec, kde se nachází jak montrealský stadion, tak připravovaný tábor u obce Saint-Bernard-de-Lacolle ležící nedaleko hranice s americkým státem New York.

Jen za červenec pak na quebecké území přišlo 1200 lidí, řekla BBC Francine Dupuisová z místní agentury pro pomoc uprchlíkům.