Izrael chce zrušit pobočku Al-Džazíry. Televize je prý zneužívána k šíření násilí

Izrael chce na svém území zakázat vysílání katarské Al-Džazíry, zrušit akreditace jejích zpravodajů a uzavřít její kancelář v Jeruzalémě. Tamní ministerstvo telekomunikací to zdůvodnilo obviněním, že televizní stanici využívají militantní radikální skupiny k podněcování násilí. Vedení společnosti rozhodnutí izraelské vlády odsoudilo a chce se proti němu bránit právními kroky.

Video Studio 6
video

Izrael chce utnout Al-Džazíru

„V poslední době téměř všechny země v regionu, zejména Saúdská Arábie, Egypt a Jordánsko, dospěly k názoru, že Al-Džazíra podněcuje k terorismu a k náboženskému extremismu. Za této situace bylo zcestné, že tato stanice nadále vysílá z Izraele,“ citovala ministra Karu agentura AFP.

Al-Džazíra se podle jeho prohlášení stala „hlavním nástrojem Islámského státu, Hamasu, Hizballáhu a Íránu“.

Kara, který je poslancem za stranu Likud premiéra Benjamina Netanjahua, řekl, že chce anulovat akreditace zpravodajů televize Al-Džazíra, zavřít jejich kancelář v Jeruzalémě a zablokovat vysílání stanice se sídlem v Kataru na místních kabelových a satelitních kanálech.

Video Studio ČT24
video

Daniel z ÚMV: Nedovedu si představit, že by Al-Džazíra nevysílala

Provozovatelé kabelového vysílání podle ministra Kary souhlasili s jeho návrhem vypnout arabské a anglojazyčné vysílání Al-Džazíry. Zavření kanceláře této televize v Jeruzalémě bude vyžadovat další zákonnou úpravu, dodal ministr.

Izrael už dlouhá léta obviňuje Al-Džazíru ze zaujatosti při zpravodajském krytí konfliktu mezi ním a Palestinci.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt přerušily 5. června vztahy s Katarem, který obviňují z „podpory terorismu“ a hlavně ze sbližování s jejich velkým regionálním rivalem Íránem.

Přístup k vysílání stanice Al-Džazíra, založené před 20 lety katarskou vládou, byl v uvedené čtveřici zemí zablokován pro její údajnou „islamistickou orientaci“. Al-Džazíra má po celém světě bezmála 80 poboček a vysílá v různých jazycích.