„Amerika bílých“ není passé. Krajní pravice v USA sílí a přibývá rasových útoků

Ozvěna temných kapitol americké historie začíná znovu doléhat. Ve velkých městech přibývá nenávistných trestných činů, názory krajní pravice jsou přijatelnější pro stále víc lidí. A například největší organizace bojující za práva Afroameričanů otevřeně varuje černochy před cestami do Missouri. Po stopách extrémních názorů ve společnosti se vydal zpravodaj Martin Řezníček.

Video Události
video

Krajní pravice v USA opět na vzestupu

Právě ve státě Missouri přibývá rasových útoků možná nejmarkantněji. Nedávno zde navíc schválili zákon, kvůli němuž bude výrazně složitější prokazovat rasovou diskriminaci – například při vyhazovu z práce.

Názor o nadřazenosti bílých byl v poslední době slyšet i v americkém hlavním městě. Nedávná washingtonská demonstrace byla plná výpadů proti černochům, židům a muslimům.

O propagaci krajně pravicových názorů se stará zejména bělošský nacionalista a předseda Institutu pro národní politiku Richard Spencer. Uhlazený a vzdělaný devětatřicátník volající po poklidných etnických čistkách, které zabrání konci evropské kultury.

Aktivista a nacionalista Richard Spencer
Zdroj: Reuters

Spencer připouští, že jeho sen o bělošské nadvládě neodráží většinový názor společnosti. Jeho cílem je ale dostat se z okraje do hlavního proudu.

„Vidíme větší pronikání krajně pravicové a asi i krajně levicové rétoriky do hlavního proudu, je to částečně důsledek rozdělení společnosti, ale taky okamžik, kdy máte velmi rozdělená média,“ dodává pedagožka Cynthia Millerová-Idrissová.

Oprátka v muzeu afroamerické kultury nebo obrázek s podobnou tematikou ve škole. Amerika čelí projevům, které byly donedávna zcela výjimečné. A útočit na skupiny obyvatel prý najednou není tak nepřijatelné jako dřív.

Demonstrace před Lincolnovým památníkem
Zdroj: ČT24