Podle Lavrova jsou Spojené státy připraveny na dialog s Moskvou

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem v Manile řekl, že cítí „připravenost amerických kolegů“ pokračovat v dialogu s Moskvou. Dodal, že Tillersonovi objasnil důvod a vysvětlil podstatu odvetných opatření Moskvy po přijetí nových amerických sankcí vůči Rusku na začátku měsíce.

Rex Tillerson a Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ivan Sekretarev

Lavrov podle ruského ministarstva zahraničí poukázal na to, že zákon o protiruských sankcích přijatý v USA se stal dalším článkem v řetězu nepřátelských kroků, nebezpečných pro mezinárodní stabilitu. Podobné akce pochopitelně nemohly zůstat bez odpovědi, uvedlo ministerstvo. „A tak tomu bude i dál. Zároveň jsme připraveni k normalizaci dialogu, když se ve Washingtonu vzdají konfrontační linie.“

Schůzka byla první od ruské odpovědi na americké sankce v podobě omezení personálu amerických zastupitelských úřadů v Rusku o 755 pracovníků. Tillerson a Lavrov se sešli na okraj jednání zástupců zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN.

„Cítili jsme připravenost našich amerických kolegů pokračovat v dialogu. Myslím, že jiná cesta ani není možná,“ uvedl Lavrov, kterého citovala agentura Reuters.

Lavrov podle agentury Reuters také řekl, že s Tillersonem mluvili o otázce severokorejského jaderného a raketového programu a o boji proti kybernetickému zločinu. „Rusko je otevřené kontaktu s USA ohledně KLDR a doufá, že americká strana bude vůči této myšlence vstřícná,“ uvedl šéf ruské diplomacie.

Představitelé Ruska a USA mají brzy jednat o Ukrajině

Oba politici hovořili také o Ukrajině a Sýrii. V „dohledné době“ se podle Lavrova uskuteční setkání zvláštního představitele USA pro Ukrajinu Kurta Volkera a poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislava Surkova, který má Ukrajinu v Kremlu na starosti.

„Připomněli jsme, že americký prezident (Donald Trump) i ministr zahraničí nám slíbili, že v dohledné době Kurt Volker přijede,“ řekl Lavrov. Tillerson podle něj „potvrdil, že takové jednání je v plánu a uskuteční se v nejbližší době“.

Lavrov předpokládá také pokračování kontaktů s Washingtonem ohledně syrské otázky, a to jak ve vojenské, tak v politické oblasti.