Mladá Američanka přiměla partnera k sebevraždě, má si odsedět patnáct měsíců

Dvacetiletá Američanka má strávit patnáct měsíců ve vězení za to, že svého partnera přesvědčovala k sebevraždě. Podle soudu to dokazují textové zprávy, které mu posílala krátce před tím, než si před třemi roky vzal život. Žena dostala celkem dva a půl roku vězení, za mřížemi si má ale odsedět pouze polovinu trestu a poté by měla být pět let v podmínce. V kauze, která rozdělila právníky ve Spojených státech, dostala vzhledem k horní dvacetileté hranici relativně nízký trest.

Michelle Carterová při vynesení rozsudku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Matt West

Michelle Carterové bylo sedmnáct let, když se její o rok starší partner Conrad Roy v létě 2014 otrávil výfukovými plyny ve svém voze. Vyšetřovatelé zanedlouho objevili textové zprávy, v nichž jej nabádala k tomuto osudovému kroku.

„Oběs se, skoč z domu, probodni se, já nevím, existuje spousta způsobů,“ napsala mu dva týdny před jeho smrtí, když byl na dovolené s rodinou. „Měl bys to udělat, Conrade… Jediné, co musíš udělat, je zapnout motor, a pak budeš volný a šťastný,“ poslala mu v den jeho smrti. Když pak z auta odešel, utvrdila jej podle prokuratury v tom, že se má vrátit, čímž rozhodujícím způsobem přispěla k jeho smrti.

Obhájci se pokoušeli argumentovat její nevyzrálostí či psychickou poruchou, soudce Lawrence Moniz to však odmítl s tím, že Carterová usilovala o získání mediální pozornosti „Její činy zabily Conrada Roye. Ukončila jeho život, aby zlepšila svůj vlastní,“ řekla před soudem prokurátorka Maryclare Flynnová.

Michelle Carterová se svým obhájcem
Zdroj: ČT/AP
Autor: Matt West

Případ rozpoutal v amerických médiích polemiku o tom, zda lze Carterovou odsoudit za neúmyslné zabití, které ji přiřkla justice státu Massachusetts. Řada právníků tvrdila, že nešlo o zabití, a navrhovala méně vážná obvinění ze zneužití.

Soudce se však nakonec přiklonil k trestnému činu zabití, podle médií částečně proto, že v massachusettských zákonech nejsou na rozdíl od většiny dalších amerických států definovány trestné činy spojené s napomáháním sebevraždě.

Carterová si podle verdiktu odsedí za mřížemi pouze polovinu trestu, čili 15 měsíců, a poté bude pět let v podmínce. Prokuratura i obhajoba však již daly najevo nespokojenost s výší trestu a podle médií je pravděpodobné, že dojde na odvolání.