Jako když se rozehřívá trouba. V Itálii měli pocitově až 54 stupňů

Itálie zažila další vlnu teplotních rekordů a požárů. V městečku Grazzanise severně od Neapole vyšplhala ve čtvrtek pocitová teplota na 54 stupňů Celsia. Padesátistupňová vedra cítili také ve Ferraře, v Guidonii nedaleko Říma či v Rimini.

Reálná teplota v Grazzanise činila 34 stupňů Celsia. Pocitová teplota ale bere v potaz i vlhkost vzduchu, proto ji italské vojenské letectvo stanovilo o dvacet stupňů výše.

Extrémní sucho a horko opět vyvolaly řadu požárů. Ten v obci Sant'Omero zřejmě zabil 79letou ženu. Její tělo se našlo v poli poblíž jejího domu, kde plameny zničily dva hektary zemědělské půdy. Hořelo také v Toskánsku, kde kvůli tomu byla několik hodin uzavřena pobřežní silnice.

Teploty kolem 40 stupňů panovaly na většině italského území a ve 26 městech platil nejvyšší stupeň varování ministerstva zdravotnictví. Pohotovostní oddělení italských nemocnic zaznamenala 15procentní nárůst počtu pacientů oproti posledním dnům. Ochlazení přitom podle meteorologů nastane nejdříve na začátku příštího týdne.

Italy v těchto dnech kromě vysokých teplot trápí také nadměrný výskyt ozonu ve vzduchu. Limit 180 mikrogramů na metr krychlový byl překročen na některých místech v centrální Itálii.

V severním regionu Lombardie koncentrace ozonu přesáhla i kritickou hodnotu 240 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšený obsah ozonu v ovzduší dráždí oči, dýchací ústrojí a způsobuje bolesti hlavy.

Značná vedra potrápila i Česko. Nejteplejším místem Rakouska bylo centrum Vídně, kde v pět odpoledne zaznamenali 38,9 stupně Celsia. V dolnorakouském Bad Deutsch-Altenburgu u hranic se Slovenskem a v Hohenau an der March poblíž české a slovenské hranice měli 38,6 stupně a například v burgendlandském Eisenstadtu 38,2 stupně.

Německo v posledních dnech čelilo nejen tropickým teplotám přesahujícím 37 stupňů Celsia, ale také bouřkám a lokálním záplavám. Extrémní projevy počasí se však mají podle německých meteorologů v závěru týdne uklidňovat.

V Rumunsku zemřel muž na infarkt z vedra

Také rumunští meteorologové vydali varování kvůli předpovědi neobyčejně vysokých teplot, dosahujících až 42 stupňů Celsia na západě země. Vedra si už vyžádala nejméně jednu oběť na životě, když na ulici zkolaboval šedesátiletý muž a nakonec podlehl infarktu, který vyvolalo horko.

Policie uvedla, že kvůli vedrům o víkendu omezí na hlavních tazích kamionovou dopravu. Úřady doporučily lidem nevycházet ven a vyzvaly dospělé, aby v horkém počasí nenechávali děti v autech.