Za tragickou nehodou autobusu v Bavorsku byla nepozornost řidiče

Příčinou tragické červencové nehody autobusu v Bavorsku, při níž vozidlo začalo hořet a zemřelo 18 lidí, byla nepozornost řidiče. Podle policie a státního zastupitelství byl požár výsledkem řetězce několika tragických okolností.

Autobus s dvojicí řidičů a 46 cestujícími havaroval ráno 3. července nedaleko severobavorské obce Münchberg asi 30 kilometrů od západočeské Aše. Důvodem srážky byla chyba 55letého řidiče autobusu, jenž v asi šedesáti až sedmdesátikilometrové rychlosti narazil do kamionu, který před blížící se kolonou zpomalil na 28 kilometrů v hodině.

I když řidič autobusu v poslední chvíli brzdil a pokusil se kamionu vyhnout zabočením doprava, nedokázal už srážce zabránit. Náraz zasáhl levou stranu přední části autobusu a způsobil její posunutí o půldruhého až dva metry dozadu.

Právě v poškozeném prostoru byla baterie, elektrické vedení a náhradní nádrž. Náraz způsobil zkrat, po němž začala hořet pohonná látka, která vytékala z prasklé náhradní nádrže.

Útěk z hořícího vraku znemožnily poškozené dveře 

Dým a oheň se autobusem kvůli díře v levé přední části rychle šířily a deformace způsobená nárazem zase bránila lidem opustit autobus předními dveřmi. Někteří se zachránili útěkem dveřmi v zadní části autobusu nebo skokem z oken.

Na autobusu samotném ani u nákladního vozu, s nímž se srazil, vyšetřování žádné závady neobjevilo. Nezjistilo se ani, že by řidič autobusu, který při nehodě zemřel, byl pod vlivem návykových látek.

V autobusu byla skupina důchodců ze Saska. Věk obětí se podle dřívějších informací pohyboval mezi 66 až 81 lety. Zhruba tři desítky lidí utrpěly zranění.