SOS od Googlu pomůže uživatelům při katastrofách

Internetový gigant Google nově usnadní svým uživatelům hledání informací v případě, že se dostanou do krizových situací. Nový nástroj SOS Alerts bude fungovat v googlovských mapách a vyhledávači.

Google zamířil podobným směrem jako Facebook, který poměrně nedávno vyvinul svůj nástroj Facebook Safety Check. Ten se aktivuje v případě přírodních katastrof anebo teroristických útoků a vyzve uživatele Facebooku v blízkosti takové události, aby svým přátelům oznámili, že jsou v pořádku.

SOS Alerts jsou navrženy tak, aby reagovaly v případě přírodních katastrof, vážných výstrah týkajících se extrémního počasí a samozřejmě i v případě teroristických útoků.

Uživatelé, kteří budou hledat informace o takové události a budou se v tu chvíli nacházet v její blízkosti, obdrží detailní informace jako čísla na tísňové linky a záchranné složky, zobrazí se jim nejnovější data o události a odkaz na mapu s aktuálními dopravními informacemi.

Rychle pochopit, co se děje, a rozhodnout se, jak se vyhnout nebezpečí

Google přitom hodlá spoléhat na informace z ověřených a důvěryhodných zdrojů, od vlád a zpravodajských zdrojů, hodlá také agregovat obsah a data ze služby Google News a z dopravní aplikace Waze, vyhodnocující dopravu.

„V případě krize je přístup k aktuálním, podstatným informacím naprosto zásadní,“ uvedl Yossi Matais, viceprezident pro vývoj společnosti Google. „SOS Alerts by vám měly pomoct rychle pochopit, co se děje, a rozhodnout se, co během krize dělat.“

SOS Alerts budou rovněž spolupracovat s funkcionalitou Googlu pro hledání pohřešovaných osob, která umí vyhledávat informace o osobách během katastrof, fungovat budou s krizovou mapou a systémem vládních varování pro veřejnost.

Google hodlá spustit testování nové aplikace v nejbližší době, uživatelé se ho nejdříve dočkají v Americe, Austrálii, Japonsku, Kanadě, na Novém Zélandu nebo v Indonésii. V dalších zemích pak SOS Alerts spustí v případě katastrofy a „pokud to bude vhodné“.