Trump zvažuje sankce proti Číně. Málo podle něj tlačí na Severní Koreu

Tým amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na seznamu hospodářských sankcí proti Číně. Podle Trumpa se Čína dost nesnaží zastavit severokorejský jaderný program. O nutnosti dalších kroků jednal Trump také s japonským premiérem Šinzó Abem. 

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Atef Safadi

Poradci prezidenta USA Donalda Trumpa se snaží sestavit seznam hospodářských sankcí namířených proti Číně, napsal americký server Politico s odvoláním na úředníky Bílého domu. Tým poradců o sankcích jednal o víkendu a v pondělí má pokračovat. Konečné rozhodnutí lze očekávat už tento týden, tvrdí server.

Video Události
video

USA varují Čínu kvůli neochotě zatlačit na KLDR

Naléhavost „pádné“ strategie vůči Číně vyvolal páteční test severokorejské mezikontinentální balistické rakety. Trump je přesvědčen, že Čína nedělá dost, aby zastavila snahu KLDR vybudovat jaderný arzenál schopný ohrozit USA.

Washington si rovněž veřejně i v soukromí dlouho stěžoval, že Čína se uchyluje k nečestným obchodním praktikám, uvedl americký server.

Někteří „jestřábové“ v týmu Bílého domu, mezi něž Politico řadí poradce Stephena Millera, hlavního stratéga Steva Bannona a ekonomického poradce Petera Navarra, dlouho prezidenta přesvědčují, aby vůči Číně zaujal tvrdší stanovisko. Trump zvažuje, že zavede cla na dovoz čínské oceli nebo stanoví kvóty na její import, případně že se odhodlá k obojímu. Okruh sankcí ale má být širší, konstatuje Politico.

Na politiku Pekingu si o víkendu Trump postěžoval na Twitteru. „S Čínou jsem velmi nespokojen. Naši bývalí hloupí vůdci jim dovolili vydělat stamiliardy dolarů ročně, ohledně Severní Koreje ale nebylo uděláno NIC, jen se mluví. Nedovolíme, aby to pokračovalo. Čína by tento problém mohla snadno vyřešit!“ napsal americký prezident.

Video Studio 6
video

Američané zveřejnili záběry z testů protiraketového systému

Znepokojení nad severokorejským raketovým testem vyjádřilo v pondělí také Rusko, které zároveň odmítlo obvinění Spojených států, že spolu s Čínou přiživuje raketové a jaderné ambice Pchjongjangu. Pokusy Washingtonu svalit na Rusko odpovědnost jsou podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí neudržitelné.

Čína: Nezavinili jsme korejský jaderný problém

Čína není odpovědná za vznik severokorejského jaderného problému, prohlásil v reakci na Trumpovo „zklámání“ čínský ministr zahraničí Wang I. Řešení jaderné otázky v KLDR vyžaduje společné úsilí všech zemí, dodal.

Peking hodlá i nadále s KLDR udržovat běžnou ekonomickou spolupráci, která podle Číny neodporuje sankcím OSN. Na Číně přitom závisí většina severokorejského zahraničního obchodu. 

Video Zprávy ve 12
video

Reportérka ČT Šámalová: Peking si nepřeje severokorejské uprchlíky ani silného souseda

Podle koreanisty Tomáše Horáka nemá Čína na severokorejský režim politický vliv, ekonomický ale ano: „Čína nemá takové slovo, aby jedním příkazem k něčemu donutila Severní Koreu. Režim Kim Čong-una už dal opakovaně najevo, že si do ničeho zasahovat nenechá,“ uvedl Horák.

Čína by nicméně mohla přistoupit k zastavení dodávek ropy, na kterých je Severní Korea závislá. „Je ale otázka, zda Čína přistoupí k řešení, které by mohlo destabilizovat tamní režim,“ řekl Horák.

Video Studio ČT24
video

Koreanista Horák: Politické řešení není, už bychom po něm sáhli

Podle reportérky ČT Barbory Šámalové nepřistoupí Peking na další sankce vůči KLDR, protože si nepřeje ani sjednocenou Koreu ve svém sousedství, ani příchod případných severokorejských uprchlíků. 

Trump jednal kvůli KLDR s japonským premiérem

Mezinárodní společenství by mělo zvýšit tlak na Severní Koreu, která představuje rostoucí hrozbu pro Spojené státy, Japonsko a další okolní země. Shodli se na tom v pondělí v telefonickém rozhovoru Trump a japonský premiér Abe, uvedl ve svém prohlášení Bílý dům.

Šinzó Abe během setkání s Donaldem Trumpem
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

Podle Abeho opakované pokusy mezinárodního společenství o mírové řešení na Korejském poloostrově nepřinesly žádné výsledky vzhledem k neustále rostoucí agresi Pchjongjangu.

„Mezinárodní společenství, včetně Ruska a Číny, to musí začít brát vážně a zvýšit svůj tlak (na KLDR),“ řekl v pondělí Abe. USA a Japonsko podle něj chystají společné kroky, detaily však neupřesnil.

Trump podle prohlášení Bílého domu potvrdil „odhodlaný závazek“ Spojených států bránit Japonsko a Jižní Koreu „s využitím všech prostředků“ před jakýmkoli útokem.

Podle mluvčího japonského kabinetu však Abe s Trumpem neprojednávali možnosti vojenského zásahu proti KLDR ani podmínky, za jakých by podle nich překročil Pchjongjang poslední hranici.