Za útokem v Hamburku stály islamistické motivy a psychická labilita útočníka

U útočníka z Hamburku vidí německá policie naboženské motivy činu, zároveň uvedla, že byl psychicky labilní. Není jasné, co bylo primární příčinou útoku. Policie po pátečním útoku nožem v Hamburku prohledala v noci na sobotu ubytovnu pro běžence, kde 26letý útočník žil. Žádný ze zraněných při útoku v Hamburku není v ohrožení života, uvedla hamburská radnice. Při útoku podle ní jedna osoba zemřela a sedm bylo zraněno.

Video Události
video

Události: Útočníka v Hamburku zneškodnili zákazníci supermarketu

Útočník, kterým byl podle magazínu Spiegel ve Spojených arabských emirátech narozený Ahmad A., žil v poslední době na ubytovně v severohamburské čtvrti Langenhorn. K výsledkům její prohlídky zatím policie podle německých médií nechtěla sdělit podrobnosti.

Motiv útoku v jednom z hamburských supermarketů se dosud nepodařilo jasně určit. Spiegel ale s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedl, že mladík měl kontakty na islámské fundamentalisty, trpěl psychickými problémy a pravidelně konzumoval drogy.

„K motivům pachatele můžeme v tuto chvíli říci, že na jedné straně existuje spojitost s náboženskými motivy - islamistickými. Na druhé straně máme informace o psychické labilitě (útočníka).“

Andy Grote

hamburský radní zodpovědný za vnitřní bezpečnost

Na tiskové konferenci zaznělo od policejní komisařky velmi podrobné líčení samotného útoku, jak byl zpětně rekonstruován, i výběru obětí. Její kolegové pak informovali o postupu policie při zásahu, včetně časových detailů. 

Grote také řekl, že bezpečnostní činitelé měli informace o radikalizaci muže a o jeho kontaktech s islámskými fundamentalisty. Bezprostřední nebezpečí od Palestince narozeného ve Spojených arabských emirátech však neočekávali. Byl veden v databázi stovek hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.

Video Zprávy
video

Tisková konference německé policie k útoku v Hamburku

I tak ho v minulosti policisté, kteří měli informace například o tom, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu, navštívili a vedli s ním rozhovor. Při něm se ukázalo, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota.

Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy.

Odborník veřejnoprávní televize ARD na terorismus Michael Stempfle již dříve řekl, že vidí indicie, že útok mohl být teroristickým činem. Odkazuje přitom na vyjádření hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), podle něhož takoví útočníci chtějí společnost otrávit strachem.

Scholz dále uvedl, že Ahmad A. měl povinnost Německo opustit. Deportovat ho ale zatím nebylo možné, protože neměl žádné dokumenty. Scholz také poznamenal, že ho štve, že jde o člověka, který v Německu požadoval ochranu, „a pak proti nám zaměřil svou nenávist“.

Útočníka po jeho činu pomohli zadržet kolemjdoucí, kteří na něj začali házet židle a další předměty. Poté ho převzali policisté.