Turecká justice bude část opozičních novinářů soudit na svobodě

Turecký soud nařídil propuštění sedmi ze sedmnácti novinářů a vedoucích předního opozičního listu Cumhuriyet z vazby. Obžaloba je viní z podpory terorismu a požaduje pro ně dlouholeté tresty vězení. Proces má pokračovat 11. září. Příznivci novinářů tvrdí, že jde o politický proces.

Demonstrace za propuštění tureckých novinářů
Zdroj: REUTERS Autor: Murad Sezer

Zadržováni budou nadále předseda vedení deníku Akin Atalay, šéfredaktor Murat Sabuncu a dva reportéři. Soud to zdůvodnil závažností jejich obvinění. Sedm propuštěných novinářů má zakázáno opustit zemi a musí se pravidelně hlásit na policii.

Pro hlavní obžalované prokuratura požaduje tresty vězení od 11,5 roku do 43 let. Pro šéfredaktora Murata Sabuncua až 15 let vězení.

V nepřítomnosti je souzen i bývalý šéfredaktor deníku Cumhuriyet Can Dündar, který nyní žije v Německu. Dündar byl již loni v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení kvůli zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s tureckými zbraněmi určenými syrským povstalcům.

Zvýšená bezpečnostní opatření kvůli soudu s novináři v Istanbulu
Zdroj: REUTERS
Autor: Murad Sezer

„Proces s (listem) Cumhuriyet je procesem s celou žurnalistikou v Turecku,“ prohlásil šéf nevládní organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire. „Novináři jsou souzeni jako teroristé, přitom nedělali nic jiného než svou práci,“ dodal Deloire.

Nevládní organizace i západní politici tureckou vládu dlouhodobě kritizují za nedodržování svobody slova. Podle nezávislé organizace P24 bylo za předchozí rok v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a zadrženo přes 200 novinářů, z toho na 150 jich zůstává za mřížemi.