Smrt české turistky: Egyptský velvyslanec se bude snažit vyjednat odškodné

Egyptský velvyslanec se zasadí o odškodné pro rodinu Češky, která zemřela v nemocnici dva týdny po útoku v Hurghadě. Oznámil to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Velvyslanec potvrdil, že česká strana dostane i záznam z pitvy zesnulé. Česká diplomacie o obojí požádala nótou.

Hurghada
Zdroj: REUTERS Autor: Mohamed Abd El Ghany

Tělo zesnulé ženy by podle předběžných informací mělo být převezeno zpět do České republiky přibližně v polovině příštího týdne.

„Egyptský velvyslanec mi potvrdil, že nám pitevní zprávu poskytne, a zároveň přislíbil zasadit se o kompenzaci rodině zesnulé,“ uvedl po schůzce ministr. Šestatřicetiletá žena podlehla následkům zranění, která utrpěla při útoku na turistky na pláži v letovisku Hurgada v polovině července.

Zaorálek požadoval také vyjasnění okolností útoku. Pro Česko i ostatní země je podle něj důležité vědět, zda se jednalo o terorismus. V nejbližších dnech se hodlá setkat s pozůstalými, které chce seznámit s kroky, jež česká diplomacie v případu podniká.

Česká turistka ležela v káhirské nemocnici dva týdny. Její zdravotní stav se nejprve lepšil, v pondělí však nastalo prudké zhoršení. Ženě, kterou útočník pobodal, začaly selhávat orgány. Ve středu lékaři konstatovali, že je ve stavu klinické smrti. V noci na čtvrtek pak zemřela.

Při útoku 14. července Egypťan v Hurghadě nožem ubodal k smrti dvě Němky a zranil čtyři další turistky. Na hotelovou pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití.

O pachateli útoku a jeho motivech egyptské úřady prakticky neinformovaly. Objevily se spekulace, že byl útočník v kontaktu s Islámským státem a odkazoval se na právo šaría, egyptští vyšetřovatelé to ale nekomentovali.

Zpřísnila se ovšem bezpečnostní opatření, která mají chránit turisty. Je mezi nimi například instalace 240 kamer a elektronických vstupů u hotelů. Kamery mají být napojeny na monitorovací centrum na policejním velitelství Hurghady.

Kvůli útoku se také ruší jednodenní vstupenky, díky kterým se mohli na pláže dostat i lidé, kteří nebyli ubytováni v příslušném hotelu.

Egyptský cestovní ruch se potýká s úbytkem turistů od revoluce v roce 2011. První čtvrtletí letošního roku ale ukázalo příznivý vývoj, protože počet turistů se meziročně zvýšil o 51 procent. Egypt ročně navštíví více než pět milionů lidí, mezi nimiž loni bylo 120 tisíc Čechů.