KLDR je obehnána sankcemi ze všech stran. Na zbrojení a luxus ale režim peníze má

KLDR zveřejnila 190 fotografií, které dokumentují její zbrojní program včetně neúspěšných testů raket. Řadu z nich ukázala vůbec poprvé. Přesně 64 let od konce korejské války žije už tak chudá země stále v režimu přísných mezinárodních sankcí. Peníze na masivní zbrojení jí přesto nechybějí.

Video Události
video

KLDR ukázala snímky svého raketového programu

Navzdory přísným mezinárodním sankcím si představitelé severokorejského režimu žijí v luxusu. Mezi nedávné nákupy patří jachta, drahý alkohol a dokonce zařízení lyžařského resortu. OSN tvrdí, že režim v roce 2012 nakoupil luxusní zboží skoro za 650 milionů dolarů.

Podle odborníků mají Severokorejci příjmy z nezákonných operací ve světě. Padla obvinění z útoků hackerů na banky, prodeje zbraní, hazardu, padělání měny, obchodu s drogami i ohroženými druhy. Zisky pomáhají zbrojnímu programu, který postupuje rychle.

„Čína a další země stále udržují úzké vztahy se Severní Koreou a různými cestami poskytují režimu životadárnou šňůru navzdory bezpočtu sankcí OSN a rezolucí Rady bezpečnosti, které to zakazují,“ uvedl americký senátor Pat Toomey.

Kim Čong-un se svými generály
Zdroj: Reuters

Na nezákonné operace v Pchjongjangu dohlíží speciální Úřad 39. Podle OSN režim využívá ke krytí obchodů ambasády. Fondy je téměř nemožné vystopovat. Spekuluje se, že tvrdou měnu přivážejí v hotovosti severokorejské lodě. Peníze také tečou podzemními bankovními operacemi přes státy v jihovýchodní Asii, které udržují s KLDR dobré vztahy. Osmdesát pět procent obchodu se váže k Číně, která odmítá přestřihnout pupeční šňůru.

„Udržování normálních ekonomických a obchodních vztahů pro Čínu neznamená porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN,“ odmítá jakékoliv pochybení mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Sankce poškozují ekonomiku, ale na zbrojení nemají vliv. V rámci oslav posledního testu KLDR ukázala dosud nepublikované fotky dokumentující vývoj. Je na nich první raketa Scud pořízená na přelomu 70. a 80. let v Egyptě, která program významně ovlivnila. Nepovedené testy a vůbec poprvé také podzemní hangáry a tunel ke skladu raket, přísně střežené vojenské tajemství.