První den generální stávky ve Venezuele: nejméně dva mrtví

Dva mrtvé si vyžádaly ve Venezuele násilnosti během prvního dne dvoudenní stávky, kterou opozice vyhlásila na protest proti nadcházejícím volbám do nového Ústavodárného shromáždění. Oznámila to prokuratura. Protivládní nepokoje, které v této jihoamerické zemi trvají od dubna, mají již více než stovku obětí. Stávka provázená násilnostmi a masovým zatýkáním pokračuje v této jihoamerické zemi i ve čtvrtek.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Ve Venezuele pokračují střety během generální stávky

Podle venezuelské prokuratury zemřel v noci na čtvrtek během protestů v metropoli Caracasu šestnáctiletý mladík, zatímco v západovenezuelském státě Mérida se obětí nepokojů stal o sedm let starší muž.

Během prvního dne stávky bylo zadrženo téměř 200 lidí, informují venezuelská média. Podle opozičních organizací se od března zvýšil počet politických vězňů v zemi ze zhruba stovky na téměř pětinásobek.

Dvoudenní stávkou, na niž má v pátek navázat velký protestní pochod v Caracasu, se opozice snaží zabránit vládnímu plánu na vytvoření nového zákonodárného orgánu. V současném parlamentu má totiž vládní socialistická strana menšinu a nový orgán zřejmě socialisté ovládnou, jednak kvůli způsobu voleb do něj a také kvůli bojkotu opozice.

Způsob voleb stanovil prezidentský dekret a prezidentovi Nicolási Madurovi nakloněná národní volební komise, v minulosti přitom zrod podobného orgánu schvalovalo referendum.

Demonstrant v Caracasu
Zdroj: Reuters
Autor: Carlos Garcia Rawlins

Opozice se obává, že Ústavodárné shromáždění rozpustí současný parlament a přepíše ústavu tak, že prezident Maduro zůstane u moci a ještě více upevní svůj autoritářský způsob vlády.

Tlak na venezuelskou vládu, aby od svého záměru ustoupila, se stupňuje i ze zahraničí. Na středečním zasedání Organizace amerických států (OAS) předložilo třináct zemí včetně USA, Argentiny, Brazílie, Kanady či Mexika prohlášení, v němž označují postup prosazovaný Madurem za konečnou demontáž demokratických institucí. USA navíc ve středu uvalily nové sankce proti třinácti současným či bývalým vysokým činitelům Madurova režimu.