S odchodem Britů z EU skončí volný pohyb pracovníků, potvrdil britský ministr

Volný pohyb pracovníků mezi Británií a EU skončí ve chvíli, kdy země evropský blok opustí. Podle agentury Reuters to potvrdil britský ministr pro migraci Brandon Lewis s tím, že na jaře 2019 už podle něj bude platit nový imigrační systém.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v článku v deníku Financial Times (FT) uvedla, že nová pravidla pro příchody do země budou vytvořena tak, aby vyhovovala britským podnikům a také „širší společnosti“. Nezávislou vládní komisi chce pověřit vyhodnocením ekonomických dopadů migrace z EU do Británie.

Ruddová ujistila, že vláda chce nadále přijímat ty, kteří „napomáhají k prosperitě Spojeného království“ a že nenastane prudký zlom v migrační politice pro občany EU. To by mohlo znamenat zřízení přechodného období po březnu 2019, kdy by měla rozluka nastat.

Právě nekontrolovaná migrace byla klíčovým faktorem, který ovlivnil výsledek referenda o setrvání v EU z června loňského roku. Podle Evropské komise nyní žije v Británii asi 3,2 milionu lidí z jiných zemí Unie, Britů v EU je zhruba 1,2 milionu.

Čistá migrace do Británie, kdy se do země přistěhovalo více lidí, než z ní odešlo, přitom v roce 2016 klesla na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Vliv na to má i to, že dlouhodobě klesá zájem ostatních občanů Evropské unie o život v Británii.